MAE: czas obudzić "zapomnianego giganta" czystej energii

1 lipca 2021, 09:33
energa_elektrownia_wodna_na_wisle_we_wloclawku
Fot. Wikimedia

Niskoemisyjna moc hydroenergetyczna ma kluczowe znaczenie dla szybszej integracji energii wiatrowej i słonecznej, ale jej wzrost ma spowolnić o 23% w tej dekadzie bez szeroko zakrojonej polityki i nacisku inwestycyjnego - napisała w środę Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA).

„Energia wodna jest zapomnianym gigantem czystej energii elektrycznej i musi zostać ponownie umieszczona w agendzie energetycznej i klimatycznej, jeśli kraje poważnie podchodzą do realizacji swoich celów zerowych netto” – napisał dyrektor wykonawczy MAE Fatih Birol w oświadczeniu.

Oprócz wytwarzania ogromnych ilości niskoemisyjnej energii elektrycznej, wiele elektrowni wodnych może bardzo szybko zwiększać i zmniejszać produkcję, umożliwiając integrację bardziej nieciągłej produkcji energii wiatrowej i słonecznej - podała agencja z siedzibą w Paryżu, przedstawiając swój specjalny raport dotyczący rynku energii wodnej. .

Jednak nowe projekty często borykają się z długimi terminami realizacji, długimi procesami wydawania pozwoleń, wysokimi kosztami i ryzykiem wynikającym z ocen środowiskowych, a także sprzeciwem ze strony lokalnych społeczności.

"W 2020 r. energia wodna dostarczyła jedną szóstą światowej produkcji energii elektrycznej i więcej niż wszystkie inne odnawialne źródła energii łącznie, zaspokajając większość zapotrzebowania na energię elektryczną w 28 wschodzących i rozwijających się gospodarkach o łącznej populacji 800 milionów" - dodała MAE.

Oczekuje się, że globalna moc elektrowni wodnych wzrośnie o 17% lub 230 gigawatów (GW) w latach 2021-2030, najbardziej w Chinach, Indiach, Turcji i Etiopii, ale według raportu będzie to prawie 25% wolniejsze niż rozwój w poprzedniej dekadzie.

Według IEA około połowa ekonomicznie opłacalnego potencjału elektrowni wodnych na całym świecie pozostaje niewykorzystana, zwłaszcza w gospodarkach wschodzących i rozwijających się.

Decydenci będą musieli zająć się przeszkodami i ustanowić solidne standardy zrównoważonego rozwoju, aby zapewnić, że projekty są opłacalne ekonomicznie i wzbudzają zainteresowanie inwestorów. Agencja podała, że może to odblokować istniejące blokady projektowe i potencjalnie zwiększyć  zdolności produkcyjnych o 40% do 2030 roku.

Reklama
Reklama

Mimo to elektrownie wodne musiałyby rosnąć dwa razy szybciej do 2030 r., aby osiągnąć cele dotyczące odnawialnych źródeł energii nakreślone w ostatnim raporcie MAE na temat osiągnięcia zerowych emisji netto do 2050 r.

KomentarzeLiczba komentarzy: 7
krzys
czwartek, 1 lipca 2021, 11:45

Raz drogo, dwa spory wpływ na środowisko, trzy - dla nas bez znaczenia, nie mamy rzek ze spadkami.

eVa
czwartek, 1 lipca 2021, 22:57

Wszystkie rzeki mają spadki... inaczej woda by w nich nie płynęła :)

poniedziałek, 19 lipca 2021, 02:51

Spadki muszą mieć odpowiednią wielkość - zasada zachowania energii. Wiatrak też wymaga wiatru o odpowiedniej prędkości by produkować energię.

MacGawer
czwartek, 1 lipca 2021, 22:28

Mamy niewybudowaną kaskadę dolnej Wisły. Jej brak sprawia, że tama we Włocławku jest zagrożona. A to oznacza, że "drogo" to pojęcie względne. Drogo będzie jeżeli nic nie zrobimy. Nawet dwie tamy czyli połowa pierwotnych planów dużo zmieni, także w zakresie ochrony środowiska bo bez nich jest zagrożone. Jeden projekt, a tyle korzyści. A to nie wszystko bo na Mazurach są jeziora między którymi jest duży spadek. Wystarczy połączyć je rurą jak w EW Zielonka (spad 20 m, moc 0.5 MW) i nikt nie zauważy, że jest tam jakakolwiek el. wodna. Jak nie wierzysz wybierz się latem w Bory Tucholskie i znajdź w/w elektrownię. Będziesz zdumiony, że nic ale to nic nie widać!

poniedziałek, 19 lipca 2021, 02:54

Co to jest 0.5MW??? Jeden wiatrak ma 2MW!

Jan z Krakowa
czwartek, 1 lipca 2021, 20:33

Myślałem, że hydroelektrownie są w niełasce, a widać tu jakąś woltę __ i bach, znowu są w łasce. To akurat dobra wiadomość.

poniedziałek, 19 lipca 2021, 02:52

Nie są w żadnej łasce. W Polsce niema wody na hydroelektrownie.

Tweets Energetyka24