Maduro: Rynek ropy i globalna gospodarka potrzebują stabilizacji

8 kwietnia 2020, 16:14
32265542025_53e491563c_c
Fot. Eneas De Troya / Flickr

Prezydent Wenezueli oświadczył, że jest optymistycznie nastawiony przed zbliżającym się wirtualnym spotkaniem OPEC+. Jego celem jest osiągnięcie kompromisu, który ustabilizuje rynek ropy.

„W ramach przygotowań do wideokonferencji minister ds. ropy Manuel Quevedo i minister spraw zagranicznych Jorge Arreaza pozostają w bezpośrednim kontakcie z rządami Rosji, Arabii Saudyjskiej oraz przedstawicielami OPEC" - stwierdził Nicolas Maduro.

„Wierzę, że jesteśmy na dobrej drodze, są dobre propozycje (…) Jestem optymistą co do wideokonferencji i porozumienia OPEC+, które przywróciłoby stabilizację na rynku ropy naftowej oraz w globalnej gospodarce” - dodał.

Wenezuela dysponuje największymi na świecie rezerwami ropy naftowej. W „BP Statistical Review of World Energy 2018” możemy przeczytać, że wynoszą one ponad 303 mld baryłek, czyli więcej, niż USA i Kanady razem wzięte. Dla porównania Arabia Saudyjska, uważana za naftowego potentata, dysponuje zasobami w wysokości 266,2 mld baryłek, natomiast cała Europa (w tym także Norwegia) ma do dyspozycji „zaledwie” 7,9 mld baryłek. Czym innym jest jednak posiadać pewien potencjał, a czym innym, potrafić go efektywnie wykorzystać - z tym Boliwariańska Republika Wenezueli ma potężne kłopoty.

KomentarzeLiczba komentarzy: 4
Rezerwa 61
środa, 8 kwietnia 2020, 20:38

Putin zakreca Wenezuele i maduro w panice A kto mu teraz pomoże?

Xd
środa, 8 kwietnia 2020, 20:09

Już w najbliższym czasie zostaną zagospodarowane tylko usa wygra wojnę z "kartelami narkotykowymi"

środa, 8 kwietnia 2020, 23:23

Dla obywateli Wenezueli było by to błogosławieństwo - przestali by umierać z głodu pragnienia i braku lekarstw. W kraju który śpì na ropie....

Urko
czwartek, 9 kwietnia 2020, 13:46

To nic nie znaczy. Ekwador też ma ropę naftową, a zarządzający nim MFW twierdzi, że 8zł za litr benzyny to za mało i nakazuje podwyżkę oraz (co dziwne) zwolnienie amerykańskich firm z podatku! Paradoksalnie - wydaje się, że przy Ekwadorze, Wenezuela to kraj miodem i mlekiem płynący. Różnica jest właśnie taka, że z Ekwadoru komunistów udało się wypędzić i wyegzekwować zwrot zadłużenia tego kraju.

Tweets Energetyka24