Do konsorcjum, które udzieliło kredytu spółce Łukoil Overseas Shah Deniz (w pełni zależnej od Łukoilu), dołączyły dwie potężne instytucje: Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju oraz Azjatycki Bank Rozwoju. „Na podstawie dotychczasowych doświadczeń, po analizie informacji oraz dostarczonych dokumentów, uważamy, że projekt jest zarządzany i monitorowany w odpowiedzialny sposób” – czytamy w komunikacie EBOiR. Członkami konsorcjum bankowego są również: Societe Generale, Bank of China, ING, UniCredit oraz Czarnomorski Bank Handlu i Rozwoju.
Realizacja drugiego etapu rozwoju złoża Szach Deniz, którego rezerwy szacowane są na 1,2 biliona m3 gazu, rozpoczęła się w grudniu 2013 roku. Jej efektem ma być zwiększenie rocznego wolumenu produkcji z obecnych 9,9 mld m3 do około 16 mld m3. Wartość inwestycji wynosi ponad 28 miliardów dolarów, z czego blisko 3 mld musi pokryć Łukoil. Oprócz Rosjan uczestnikami projektu są m.in. BP, turecki TPAO, malezyjski Petronas, azerski SOCAR oraz irański NICO.
Surowiec z Szach Deniz ma być eksportowany do Europy oraz nad Bosfor. Stanie się to możliwe dzięki zwiększeniu przepustowości Gazociągu Południowokaukaskiego (kredyt udzielony Łukoilowi zostanie w części przeznaczony właśnie na ten cel) i budowie dwóch nowych: transanatolijskiego, który połączy wschód Turcji z zachodnią częścią kraju oraz transadriatyckiego biegnącego od granicy grecko – tureckiej do Włoch.
(JK)
tp
Omijać z daleka russkie stacje paliw