Reklama

Portal o energetyce

Łukaszenka proponuje Rosji zwiększenie tranzytu gazu przez Białoruś

Prezydent Łukaszenka podczas spotkania z prezesem Gazpromu Aleksiejem Millerem zadeklarował, że Białoruś jest gotowa częściowo zastąpić Ukrainę w tranzycie rosyjskiego gazu, umożliwiając zwiększenie wolumenu surowca przesyłanego przez swoje terytorium.

,,Jesteśmy gotowi pomóc Gazpromowi, jeżeli zaistnieje potrzeba transportu przez Białoruś większych dostaw gazu ziemnego dla Europy. Możesz być absolutnie pewny, że nie jest to dla Ciebie obce terytorium” – poinformował Łukaszenka w czasie rozmowy. Dodał równocześnie, że nie ma żadnych poważnych problemów w relacjach z rosyjskim koncernem: ,,Są tylko pytania, które powinny być omówione w przyszłości, żeby wzmocnić nasze wspólne działania oraz kooperację”. W odpowiedzi Aleksiej Miller zadeklarował zwiększenie inwestycji w białoruską infrastrukturę przesyłową.

Gazprom jest właścicielem 100% akcji spółki Biełtransgaz, która pełni rolę operatora tamtejszego systemu transportu gazu.  W ujęciu całościowym tranzyt rosyjskiego surowca przez terytorium Białorusi w 2014 roku wyniósł 45,1 mld metrów sześciennych, a więc o 7,6% mniej niż w 2013 r. Deklaracje Aleksandra Łukaszenki oraz Aleksieja Millera mogą wskazywać, że ten negatywny trend zostanie przynajmniej zastopowany, a być może nawet całkowicie odwrócony. To przekonanie zdaje się wzmacniać również fakt, że obydwaj panowie wzięli udział w symbolicznym rozpoczęciu budowy wielofunkcyjnego kompleksu ,,Gazprom Center”, przy Alei Niepodległości w Mińsku.

Spełnienie powyższych zapowiedzi byłoby dobrą wiadomością z polskiego punktu widzenia, ponieważ przez nasze terytorium przebiega kluczowy w tym kontekście Gazociąg Jamalski, będący w chwili obecnej jedynym połączeniem wiodącym przez Białoruś i całkowicie wykluczającym Ukrainę. Punkt wejścia znajduje się w przygranicznej wsi Kondratki, a trzy fizyczne punkty wyjścia we Lwówku i Włocławku (PWP) oraz w niemieckim Mallnow. W ubiegłym roku, za sprawą połączenia liczącego w sumie 4000 km (683,9 km w Polsce) przesłano na zachód około 34 mld m3 rosyjskiego gazu. Właścicielem tego odcinka rury jest spółka EuRoPol Gaz (PGNiG posiada łącznie 52% akcji przedsiębiorstwa), natomiast operatorem Gaz – System. 

Zobacz także: Gazprom zainwestuje ponad 2 mld $ w białoruski system transportu gazu

Zobacz także: „Kij i marchewka”: Rosja neutralizuje konflikt paliwowy z Białorusią

Reklama

Komentarze

    Reklama