Reklama

Portal o energetyce

Lotos Petrobaltic przebadał dno pod morską farmę wiatrową

Fot. www.lotos.pl
Fot. www.lotos.pl

W pierwszym tygodniu grudnia br. statek PSV SYLUR z Grupy Kapitałowej Lotos Petrobaltic zakończył z sukcesem prace wiertnicze na obszarze projektowanej farmy wiatrowej Baltic II, położonej na zachód od Ławicy Słupskiej. Rozpoznanie geologiczne podłoża Bałtyku zostało zlecone przez niemiecką firmę RWE, specjalizującą się w odnawialnych źródłach energii.

Prace wykonane statek SYLUR poprzedziło sporządzenie projektu robót geologicznych wraz z jego zatwierdzeniem przez ministra środowiska. W ramach tego projektu wykonano 10 sondowań CPTU, które pomogły określić parametry geotechniczne gruntu in situ oraz 15 otworów geologiczno-inżynierskich. Łącznie wywiercono ponad 475 m.b. otworów pobierając 415 próbek do badań fizyko-mechanicznych. Dodatkowo w każdym otworze wykonano pomiary geofizyczne przy użyciu sondy „PS Logger”. Uzyskane dane pozwolą na określenie warunków geologiczno-inżynierskich badanego obszaru, co będzie miało wpływ na typ posadowienia fundamentów pod przyszłe wiatraki. Ostatnim etapem prac będzie sporządzenie odpowiedniej dokumentacji.

Przypomnijmy, że po modernizacji w 2017 roku SYLUR może pełnić rolę jednostki serwisowej, ratowniczej, badawczej lub specjalistycznej – nie tylko przy pracach związanych z obsługą platform na Bałtyku, ale również przy instalacjach hydrotechnicznych takich, jak rurociągi czy farmy wiatrowe. Podstawowe funkcje SYLURA zostały wzbogacone m.in. o możliwość prac geotechnicznych, układania rurociągów podwodnych z użyciem mobilnego systemu rolkowego (MSR-1). Wbudowany w trakcie stoczniowej modernizacji „moonpool” pozwala na prowadzenie wierceń w dnie morskim. Zbudowany, demontowalny pokład górny przystosowany został do montażu urządzeń wspomagających prace badawcze oraz do montażu systemu RANA AF-2 do obsługi głębokich nurkowań saturowanych. Poprzez „moonpool” można obsługiwać zdalnie sterowany roboczy pojazd podwodny (WROV) oraz różne rodzaje systemów nurkowych.

Reklama
Reklama

Lotos Petrobaltic od 30 lat operuje na Morzu Bałtyckim. Firma zdobyła dysponuje odpowiednim zapleczem i środkami technicznymi oraz doświadczoną kadrą mogącą zapewnić pełną, bezpieczną i odpowiadającą międzynarodowym standardom obsługę morskich platform. Poczynając od wykonania badań pod posadowienie platform i innych budowli hydrograficznych, poprzez obsługę logistyczną wierceń aż po budowę infrastruktury podwodnej i jej konserwację. 

Reklama

Komentarze

    Reklama