Litwa kupiła rosyjskie LNG

13 września 2019, 16:45
FSRU_Independence_in_the_port_of_Klaipėda,_Lithuania
Fot.: commons.wikimedia.org

Do litewskiego terminalu LNG w Kłajpedzie płynie metanowiec z surowcem pochodzącym z rosyjskiego projektu Jamał LNG.

Do litewskiego gazoportu zmierza metanowiec Stena Clear Sky z rosyjskim LNG na pokładzie. Planowany czas przybycia to 16 września.

Ładunek pochodzi z projektu wydobywczego rosyjskiej firmy Novatek, załadowanego na pokład w terminalu Sabetta. Został on zakupiony przez francuski Total, który sprzedał go litewskiej spółce państwowej Ignitis (do 9 września 2019 roku Lietuvos energijos tiekimas) w ramach kontraktu spot. Do Kłajpedy rosyjskie LNG płynie z francuskiego terminalu w Montoir, gdzie został przeładowany na metanowiec Stena Clear Sky przez Total.

Rosyjskie źródła cytowane przez Kommiersanta twierdzą, że transport docelowo przeznaczony jest dla zakładów nawozowych Achema, jednak ani spółka, ani Ignitis nie potwierdzają tych doniesień.

Nie jest to pierwszy przypadek, gdy do litewskiego terminalu trafia rosyjskie LNG, jednak po raz pierwszy mamy do czynienia z transportem wielkoskalowym (tzw. large-scale).

KomentarzeLiczba komentarzy: 15
Niuni
poniedziałek, 16 września 2019, 21:46

Czyli rosjanie wraz z ich zachodnimi partnerami potrafią eksportować LNG i zapewne nie robią tego charytatywnie.

Analityk
poniedziałek, 16 września 2019, 11:02

Każdy zakup gazu od Rosji to więcej kasy na ich zbrojenia. Bo to jest ich główne źródło finansowania. Proste.

Zenek
sobota, 14 września 2019, 23:28

Bo wystarczy nie być polskim politykiem i można robić interes a nie dasac się jak dziecko, USA będą budować gazoport w Rosji a Polsce każą nienawidzić Rosje i nie robić z nimi żadnych interesów

prawieanonim
niedziela, 15 września 2019, 13:39

To wielka Rosja nie potrafi sama zbudować gazoportu? To jaka ona wielka?

anda
wtorek, 17 września 2019, 10:30

A po jaką cholerę Rosji gazoport? w rozumieniu Polskim czyli odbiorca gazu. Na Jamale wybudowano zakład skraplania gazu w tempie rekordowym, budują drugi i trzeci w planach. Na DW i w Ust Łudze projektują. A sądząc po tempie budowy Jamału do 25 roku Rosja będzie produkować ok 80 mln gazu rocznie.

Katon
poniedziałek, 16 września 2019, 15:05

Bo tak jest taniej. Wielka Ameryka do tej pory korzysta z rosyjskich silników rakietowych, bo podobno też tak jest taniej. Takich przykładów można podać znacznie więcej. Gdyby zaszła taka potrzeba, to kraj który buduje na całym świecie elektrownie atomowe nie byłby w stanie wykonać instalacji do skraplania gazu? Jakie to tajemne technologie są do tego potrzebne?

Bever
sobota, 14 września 2019, 21:40

No i dobrze, tak zmniejsza sie rosyjski monopol, ceny sa urealnione rynkiem a mozna kupowac na spot just in time. My powinnismy tez z tego rynku korzystac a nie bezmyslnie oswiadczac, ze co ruskie to nie dotykamy.

Urko
sobota, 14 września 2019, 14:00

Tak w ogóle ten gaz od Novateku jest tylko w 60% rosyjski. To wspólny, międzynarodowy projekt w którym wspomniany francuski Total ma 20% udziałów. Podobnie zresztą jak chiński CNPC. Teoretycznie, mogli by kupić ten gaz od Chińczyków, gdyby nie to, że oni zabierają go więcej, niż wynoszą ich udziały i raczej niczego nie odsprzedają...

Tweets Energetyka24