Reklama

„Długie przygotowania, testy i ewaluacja zostały ukończone - do systemu energetycznego dołączyło nowe, międzynarodowe połączenie” - mówi Daivis Virbickas, prezes Litgrid. Jego zdaniem dzięki staraniom Litwy oraz Europy Zachodniej udało się położyć fundamenty pod istotne zmiany - obejmujące m.in. dostęp do nowych rynków, z których można importować energię. 

Od 9 grudnia 2015 roku połączenie LitPol Link pracowało w trybie testowym. Celem takiego działania było sprawdzenie, jak będzie ono funkcjonować w różnych warunkach oraz reagować na zmiany parametrów. Wszelkie sygnały w tym okresie były monitorowane i analizowane - w przyszłości ułatwi to diagnozowanie oraz usuwanie awarii.

W ramach projektu LitPol Link, po stronie polskiej wybudowano nie tylko odcinek transgranicznej linii łączącej oba kraje, ale zostało zrealizowanych łącznie 11 zadań inwestycyjnych, które obejmują budowę 4 linii elektroenergetycznych 400 kV oraz budowę 5 nowych i rozbudowę 2 istniejących stacji elektroenergetycznych najwyższych napięć. 

Łączna wielkość nakładów poniesionych po stronie polskiej na realizację projektu to  ok.  1,8 mld złotych, dofinansowanie unijne wyniosło ok. 868 mln zł.

Zobacz także: Tchórzewski: Należy znaleźć środki na inwestycje w energetykę konwencjonalną

Zobacz także: Energa ma nowego wiceprezesa

Reklama

Komentarze

    Reklama