Reklama

Elektroenergetyka

Litewski politolog dla Energetyka24: zakaz importu rosyjskiej energii mało realny

  • Mariusz Antonowicz
    Mariusz Antonowicz
  • Anakonda 2018 Chełmno przeprawa PP-64
    Anakonda 2018 Chełmno przeprawa PP-64

Litewski rząd zajął się 11 stycznia projektem ustawy zgłoszonym przez 50 tys. obywateli. Dotyczy on zakazania importu energii z rosyjskiego obwodu kaliningradzkiego i Białorusi. Projekt po zaopiniowaniu przez Radę Ministrów trafi do Sejmu. Kwestia ta ma spore znaczenie dla bezpieczeństwa energetycznego północno-wschodniej Polski. Sprawę komentuje dla Energetyka24.com Mariusz Antonowicz, wykładowca Instytutu Stosunków Międzynarodowych i Nauk Politycznych Uniwersytetu Wileńskiego. 

„Obywatelski projekt będzie musiał trafić do Sejmu i zostanie poddany głosowaniu. Trzeba jednak pamiętać, że inicjowali go konserwatyści, którzy obecnie są w opozycji. Więc jest wielce prawdopodobne, że większość parlamentarna odrzuci projekt tylko z tego powodu” – twierdzi Antonowicz.

„Jeżeli zapadnie taka decyzja, to wzbudzi ona kolejne wątpliwości wobec rządzącej partii Litewskich Chłopów i Zielonych. Dużo mówi się o powiązaniach biznesowych tego ugrupowania z Rosją. Szczególnie mowa tu o przewodniczącym partii Ramūnasie Karbauskisie” – dodaje politolog.

"Jeszcze więcej oskarżeń padło po adres chłopów o prorosyjskość kiedy do Sejmu Litwy został zaproszony ambasador Rosji. Odrzucenie obywatelskiego projektu jeszcze bardziej wzmocni te oskarżenia. Trzeba dodać, że jak były, tak i obecny minister energetyki Litwy nie popierają kupowania prądu z Rosji i Białorusi. Podobne zdanie ma i prezydent Litwy” – skonkludował wykładowca Uniwersytetu Wileńskiego. 

Zobacz także: Rosyjska energia uzależnia jak gaz? Litewska ustawa kluczowa dla Polski

Reklama

Komentarze

    Reklama