Kwieciński o porozumieniu Synthos i GE Hitachi Nuclear Energy: dobra informacja

22 października 2019, 10:55
48763771281_09761f9c51_c
Fot. Adam Guz / KPRM / Flickr
Energetyka24
Energetyka24

Myślę, że to jest dobra informacja - powiedział minister finansów, inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński, odnosząc się do informacji o porozumieniu polskiego chemicznego koncernu Synthos i firmy GE Hitachi Nuclear Energy (GEH) ws. współpracy przy rozważeniu możliwości budowy w Polsce reaktora jądrowego typu BWRX-300, projektu GEH.

"Proszę zauważyć, że Polska jest jedynym krajem w regionie, która nie ma elektrowni atomowej. Jesteśmy otoczeni przez kraje, z których każdy ma elektrownie atomową poczynając od obwodu kaliningradzkiego, poprzez Białoruś, Ukrainę, Słowację, Czechy, Niemcy. W Szwecji i Finlandii także mają elektrownie atomowe" - powiedział Kwieciński, który był we wtorek gościem Poranku w Polskim Radiu 24. 

Zapytany o pomysł budowy w Polsce reaktora jądrowego typu BWRX-300, projektu GEH, odpowiedział, że "to jest dobra informacja". 

Minister wskazał też, że "jeżeli chcemy przejść na tę gospodarkę bez dwutlenku węgla, to nie jest tak łatwo od razu przestawić na odnawialne źródła energii". "Taką alternatywą, którą można wykorzystać, jest właśnie energia jądrowa" - dodał.

Porozumienie ws. współpracy przy rozważeniu możliwości budowy w Polsce reaktora jądrowego typu BWRX-300, które podpisał Polski chemiczny koncern Synthos i firma GE Hitachi Nuclear Energy (GEH), ma formę Memorandum of Understanding (MoU). Jak podkreśliło GEH, Synthos jest zainteresowany niezawodnym, "dedykowanym" źródłem wolnej od emisji CO2 energii elektrycznej, dlatego obie firmy zdecydowały się rozważyć potencjał budowy reaktora klasy SMR (Small Modular Reactor) BWRX-300 w Polsce.(PAP)

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 1
tut
wtorek, 22 października 2019, 13:54

No proszę a PGE EJ 1 pochłoneła do 2018 prawie pół miliarda. A zrobila dokładnie nic. Przepraszam wydała pieniądze. A Synthos chce mieć elektrownię poniżej miliarda. To jest różnica między państwowym a prywatnym. W WP jest tak samo.

Tweets Energetyka24