W nawiązaniu do raportu opublikowanego przez Polityka Insight, Kurtyka nakreślił plan prac nad aktami prawnymi związanymi z rozwojem elektromobilności.
Jesteśmy po przyjęciu przez komitet stały Rady Ministrów Krajowych Ram na Rzecz Rozwoju Infrastruktury Paliw Alternatywnych oraz Programu Rozwoju Elektromobilności. To są bardzo ważne dokumenty, które zawierają pewne przesądzenia, jeżeli chodzi o kierunek rozwiązań. Gdy zostaną one przyjęte przez Radę Ministrów- co, jak sądzę, nastąpi w ciągu najbliższych tygodni- możemy dopracować projekt ustawy o elektromobilności nad którym intensywnie pracujemy. Tak się złożyło, że mamy tu też inne inicjatywy, takie jak inicjatywa senatu dotycząca akcyzy na pojazdy
Polityk mówił również o zachętach, które mają skłaniać konsumentów do kupna samochodów elektrycznych. Są to przede wszystkim rozmaite ulgi i zwolnienia podatkowe.
Zawarliśmy propozycję dotyczącą zwolnienia pojazdów elektrycznych z VAT-u, musimy to zweryfikować na poziomie unijnym. Będziemy występować jako Rzeczpospolita Polska w procesie, jaki jest przewidziany do derogacji VAT-u. Dopiero wtedy będę mógł powiedzieć, czy to jest możliwe. To wymaga decyzji pozostałych państw członkowskich.
Nawiązując do elektromobliności, Kurtyka wspomniał również o tzw. strefach zeroemisyjnych, które mogłyby pomóc w walce ze smogiem. Przyznał, że znajdują się one w Programie Rozwoju Elektromobilności. Minister stwierdził, że rząd powinien pozostawić samorządom możliwość tworzenia takich właśnie stref. Dodał także, że resort rozważa możliwości rozwoju tzw. carsharingu.
Zobacz także: Kurtyka dla Energetyka24: Za dwa lata prototyp polskiego samochodu elektrycznego