Reklama

Ropa

Kurtyka: Polskie firmy wykorzystały koniunkturę na rynku ropy [Krynica 2016]

Państwo powinno ułatwiać polskim rafineriom realizację procesów dywersyfikacyjnych w sektorze ropy naftowej - mówił Michał Kurtyka podczas dyskusji odbywającej się w ramach Forum Ekonomicznego w Krynicy. Jego zdaniem krajowe spółki w bardzo zadowalającym stopniu wykorzystały szanse, jakie pojawiły się w związku ze zmianami na światowych rynkach.

Wiceminister był gościem w panelu  pt. „Bezpieczeństwo i nowe źródła zaopatrzenia Europy Środkowej w ropę, w kontekście zmian na globalnym rynku naftowym”.

„Postępująca dywersyfikacja, obejmująca dostawy ropy z Arabii Saudyjskiej, czy Iranu, jest możliwa ze względu na fakt, ze polskie spółki realizują nie tylko swoje strategie biznesowe, ale również cele związane z zapewnieniem bezpieczeństwa energetycznego państwa” - wyjaśniał Michał Kurtyka 

Wiceszef resortu energii odniósł się również do rosnącego wolumenu surowca z Bliskiego Wschodu, który trafia do naszego kraju: „W sposób pozytywny oceniamy wykorzystanie sytuacji na światowym rynku ropy przez polskie rafinerie”. 

Zdaniem Michała Kurtyki administracja rządowa powinna pełnić rolę subsydiarną wobec spółek paliwowych: „Naszym głównym zadaniem, jako państwa, jest być aktywnym na scenie międzynarodowej, nawiązywać relacje (…) Kluczem do rzeczywistej dywersyfikacji jest infrastruktura. Naftoport w Gdańsku jest naszym oknem na świat, umożliwia wykorzystywanie przez polskie rafinerie zmian na światowych rynkach”.

Zobacz także: Sankowski: "Ropa języczkiem u wagi podczas szczytu G20"

Zobacz także: Jasiński: Państwo powinno wspierać narodowe czempiony

Reklama

Komentarze

    Reklama