Kurtyka: jesienią trafi do konsultacji strategia wodorowa do 2030 r.

7 lipca 2020, 16:35
840_472_matched__q294mx_1080pxMichaKurtykaatEuropeanEconomicCongress201733801241133-2
Fot. Ministerstwo Klimatu

Jesienią do konsultacji powinna trafić Strategia wodorowa do roku 2030 - oświadczył we wtorek minister klimatu Michał Kurtyka. Jak podkreślił, wodór może być jednym z paliw przyszłości, a jego rozpowszechnienie - impulsem do transformacji gospodarki.

Jak mówił Kurtyka podczas uroczystości podpisania listu intencyjnego ws. partnerstwa na rzecz budowy gospodarki wodorowej i sektorowego porozumienia wodorowego, pierwszy etap prac nad Strategią wodorową do 2030 r. został zakończony. „Chcemy, aby została przyjęta jak najszybciej. Chcemy, aby jesienią trafiła do konsultacji” - podkreślił. Zaznaczył, że celem jest budowa instalacji na wodór o mocy 2-4 GW. 

Kurtyka dodał, że w powstające „prawo wodorowe” będzie zawierać spójny system norm technicznych. „Wodór może być jednym z paliw przyszłości i impulsem do wyjścia z kryzysu oraz transformacji gospodarki” - podkreślił. 

Obecny na uroczystości prezes PGNIG Jerzy Kwieciński ocenił, że perspektywy dla wodoru są pomyślne, a nawet jedna czwarta miksu energetycznego Europy może być oparta o wodór. „To wielka szansa dla Polski. Już dzisiaj jesteśmy światowym potentatem produkcji wodoru” - stwierdził Kwieciński.(PAP)

PAP - mini

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 0
No results found.
Tweets Energetyka24