Portal o energetyce
Kurtyka: chcemy poprawiać warunki rozwoju dla odnawialnych źródeł energii
Priorytetyzacja działań oraz efektywne wykorzystanie środków na transformację energetyczną Polski to główne tematy rozmów podczas debaty „Zielona energia i zrównoważona mobilność” w ramach konsultacji Krajowego Planu Odbudowy. W wydarzeniu, które odbyło się 2 marca 2021 r. w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, udział wziął minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.
W trakcie debaty minister Michał Kurtyka podkreślił, że Polityka Energetyczna Polski do 2040 r. jest priorytetem Ministerstwa Klimatu i Środowiska.
„Polityka Energetyczna Polski do 2040 r. jest dokumentem definiującym priorytety dla polskiej energetyki, dlatego w ramach Krajowego Planu Odbudowy (KPO) szczególnie poświęcamy uwagę trzem filarom - sprawiedliwej transformacji, zeroemisyjnemu systemowi energetycznemu i dobrej jakości powietrza” – powiedział minister.
Szef resortu klimatu zaznaczył także, że bardzo ważnym aspektem w KPO są innowacje.
„Inwestycje w technologie wodorowe, a także w elektromobilność pozwolą na wzrost wykorzystania transportu, który będzie przyjazny dla środowiska. Warto podkreślić, że już teraz elektromobilność jest trendem, który podbija Europę. Już w tej chwili sprzedaje się więcej samochodów elektrycznych niż z silnikami diesla” – mówił.
Minister Kurtyka zwrócił także uwagę na kwestię rozwoju odnawialnych źródeł energii.
„W ramach Krajowego Planu Odbudowy chcemy poprawiać warunki rozwoju dla odnawialnych źródeł energii, w tym szczególnie dla rozwoju polskiego programu morskiej energetyki wiatrowej” – podkreślił.
W debacie udział wzięli także wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak, prezes WWF Polska Mirosław Proppé, redaktor Polityka Insight Robert Tomaszewski oraz ekspert zewnętrzny, specjalizujący się w ewaluacji programów finansowanych ze środków publicznych związanych z ochroną środowiska i klimatu Radomir Dyjak.