Kuriozalna sytuacja - niskie ceny litu zastopują rozwój elektromobilności?

13 stycznia 2021, 16:28
Motor Verso
Fot. Motor Verso / Flickr

Jeżeli notowania litu, wykorzystywanego do produkcji akumulatorów, nie wzrosną, to rynkowi grożą poważne niedobory surowca - oświadczył dyrektor wykonawczy spółki Albemarle, lidera branży.

Eksperci Reutersa zauważają, że powyższe oświadczenie uwidoczniło napięcia pomiędzy firmami dostarczającymi lit, a producentami samochodów elektrycznych, polującymi na zniżki.

Ceny litu spadły w ubiegłym roku głównie z powodu pandemii koronawirusa. Zmusiło to wiele firm z branży do ograniczenia planów rozwojowych. Eric Norris, dyrektor wykonawczy Albemarle uważa, że sytuację może zmienić jedynie wzrost notowań: „Jesteśmy gotowi do rozwoju, ale musi się to odbywać na warunkach, które mają sens” - przekonywał.

Reklama
Reklama

Według Benchmark Mineral Intelligence w końcówce ubiegłego roku globalna podaż i popyt litu były niemal równe. Eksperci, na których powołuje się Reuters twierdzą jednak, że w perspektywie roku 2025 popyt może przewyższyć podaż o prawie 228 tysięcy ton. To bardzo zła informacja dla producentów samochodów elektrycznych oraz osób kibicujących elektromobilnościowej rewolucji.

Branża wiąże jednak wiele nadziei z prezydenturą Joe Bidena, który zaproponował plan klimatyczny o wartości 2 bln dolarów - jego częścią ma być m.in. zbudowanie krajowej sieci ładowania pojazdów elektrycznych, co z pewnością wpłynie korzystnie na sytuację sektora.

KomentarzeLiczba komentarzy: 0
No results found.
Tweets Energetyka24