Kryzys energetyczny w Stanach Zjednoczonych

18 lutego 2021, 11:41
5964310575_009e978c2f_k
Fot. Martin Lopatka / Flickr
Energetyka24
Energetyka24

DOTYCZY:


Ropa naftowa na giełdzie paliw w USA zmierza już do 62 USD za baryłkę. Brent na ICE zdrożała powyżej 65 USD/b - po raz pierwszy od stycznia 2020 r. To reakcja na kryzys energetyczny w USA, wywołany silnymi mrozami - informują maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na III na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 61,60 USD, wyżej o 0,75 proc. 

Ropa Brent w dostawach na IV na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie kosztuje 65,01 USD za baryłkę, wyżej o 1,04 proc. Globalny benchmark był wyceniany ostatnio powyżej 65 USD za baryłkę 31 stycznia ub. roku.

Na rynkach ropy pogarsza się sytuacja podażowa po tym, jak rekordowo niskie temperatury i opady śniegu nawiedziły Teksas i Oklahomę w USA, co jest nietypową pogodą dla tego regionu.

Reklama
Reklama

Ten atak zimy wywołał załamanie w systemie energetycznym. Bez prądu w Teksasie są trzy miliony domów mieszkalnych i firm. 

W ostatnich dniach w USA - od południowo-środkowych regionów po Wschodnie Wybrzeże, z powodu niskich temperatur, śnieżyc i oblodzenia zmarło co najmniej 25 osób. 

Produkcja ropy w USA - z powodu niekorzystnych warunków pogodowych - została obniżona o ponad 4 mln baryłek dziennie - wynika z analiz traderów i dyrektorów branżowych. Zimowa aura wpłynęła na przerwanie pracy wielu wiertni ropy z łupków. 

Jednak seria przestojów w wielu amerykańskich rafineriach zapewnia pewne ograniczenie zapotrzebowania na surowiec do przerobu.

W czasie zimowych warunków Amerykanie ograniczyli poruszanie się samochodami, co z kolei wpływa na spadek zapotrzebowania na benzynę.

Tymczasem Amerykański Instytut Paliw (API) podał w swoim tygodniowym raporcie, że zapasy ropy w USA spadły w ub. tygodniu o prawie 6 mln baryłek. 

W czwartek dane o zapasach ropy i jej produktów w USA poda w oficjalnym raporcie Departament Energii (DoE). 

WTI na NYMEX w N.Jorku zwyżkowała na zakończenie poprzedniej sesji o 1,8 proc. Od początku 2021 r. ropa w USA zyskała 26 proc. 

W środę Brent na ICE zyskała 1,6 proc., a na zamknięciu sesji kosztowała najwięcej od niemal 13 miesięcy. (PAP Biznes)

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 2
Niuniu
czwartek, 18 lutego 2021, 16:22

Podobna sytacja pogodowa oraz kryzysu w dostawach prądu występuje również w północnym Meksyku gdzie ponad 4.5 miliona domów jest bez prądu. Pośredno to też może wplywać na sytuację cenową na rynku paliw i energii. W USA niskie temperatury plus obfite opady powodują oblodzenie wiatraków co uniemożliwia ich eksploatację do tego dochodzą awaryjne wyłączenia ciepłowni i elektrowni gazowych (problemy z dostawami gazu). Niestety kryzysowa sytuacja pogodowo-energetyczna najpierw dotknęła Azję a Teraz USA. W Europie też nie jest lepiej. Zwolennicy NS2 i konieczności importu ruskiego gazu zyskują kolejne argumenty w dyskusji.

mesof
piątek, 19 lutego 2021, 10:23

Nie kłam, Meksyk dotknęła sytuacja zwiazana z brakiem przesyłu gazu z ameryki. Tak wyglada sprawa z umowami z ameryka, Polski tez to dotyczy.

Tweets Energetyka24