Oprócz funkcji prezesa, postępowanie konkursowe obejmuje również stanowiska wiceprezesów: ds. produkcji, ds. ekonomiki i finansów oraz ds. handlowo-rynkowych. Czwarty wiceprezes, ds. pracy, został w ubiegłym tygodniu wybrany w głosowaniu przez załogę holdingu. Przez najbliższe trzy lata funkcję tę będzie pełnił dotychczasowy zastępca dyrektora katowickiej kopalni Murcki-Staszic Wiesław Piecha.
Zgłoszenia w ogłoszonym w poniedziałek postępowaniu będą przyjmowane do 21 kwietnia, a dzień później zaplanowano ich otwarcie. Rozmowy kwalifikacyjne mają odbyć się najdalej do 18 czerwca. Wymagany jest co najmniej pięcioletni staż pracy, w tym trzyletni na stanowiskach kierowniczych. Kandydaci muszą mieć wyższe wykształcenie, a wiceprezes ds. produkcji powinien mieć ukończone studia o kierunku górnictwo i geologia inżynierska oraz uprawnienia kierownika ruchu zakładu górniczego.
W trakcie rozmowy kwalifikacyjnej rada nadzorcza oceni m.in. wiedzę w zakresie działalności holdingu oraz sektora górnictwa węgla kamiennego, wizję rozwoju spółki oraz - w przypadku kandydowania do zarządu kolejnej kadencji - dotychczasową działalność kandydata w całym okresie zajmowania przez niego stanowiska.
Od jesieni 2014 roku zarządem KHW kieruje Zygmunt Łukaszczyk, w latach 2007-2014 wojewoda śląski z ramienia Platformy Obywatelskiej. Wcześniej był prezydentem Żor, związany był również zawodowo z grupą Jastrzębskiej Spółki Węglowej.
Oprócz prezesa Łukaszczyka, obecny zarząd KHW tworzą: Robert Łaskuda (wiceprezes ds. produkcji), Artur Trzeciakowski (ds. ekonomiki i finansów), Waldemar Rasała (ds. handlowo-rynkowych) oraz Bartosz Kępa (ds. restrukturyzacji i rozwoju) - na to ostatnie stanowisko nie ogłoszono konkursu. Ponadto w ustępującym zarządzie wiceprezesem z wyboru załogi był Tadeusz Skotnicki, którego w wyniku nowego głosowania zastąpi Wiesław Piecha.
Złożony z czterech kopalń Katowicki Holding Węglowy jest jedną z trzech największych spółek węglowych. W końcu marca wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski poinformował, że tworzący się plan naprawczy dla holdingu zakłada zaangażowanie spółek Enea, Węglokoks Kraj i kopalni Bogdanka, która jednak pozostanie samodzielna. W nowej strukturze KHW miałby działać pod nazwą Polski Holding Węglowy.
Węglokoks przygotowuje obecnie swoją ofertę dotyczącą zaangażowania w KHW; docelowo holding i należąca do grupy Węglokoksu spółka Węglokoks Kraj mogą zostać połączone. Decyzje mają zapaść do czerwca tego roku. W lutym tego roku Tobiszowski szacował, że holding potrzebuje wsparcia kapitałowego rzędu 400-500 mln zł. Będą to środki m.in. na inwestycje.
Zobacz także: Katowicki Holding Węglowy redukuje zatrudnienie