Portal o energetyce
Konferencja Offshore2019 [PATRONAT]
Na dwa dni (30.09-1.10), w czasie Konferencji Offshore2019 organizowanej przez Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej, Warszawa stanie się centrum dyskusji o roli morskiej energetyki wiatrowej w transformacji naszej gospodarki. Patronat nad wydarzeniem objął serwis Energetyka24.com.
- Już dziś można powiedzieć, że zaplanowane w perspektywie 2040 r. ponad 10 GW mocy wiatrowych na Bałtyku staną się jednym z filarów przemian polskiej energetyki w kierunku mniej emisyjnym. Morskie elektrownie wspomogą zazielenianie miksu i realizację zobowiązań w zakresie udziału OZE – mówi Janusz Gajowiecki, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.
Podczas Konferencji Offshore2019 przedstawiciele DG Energy w Komisji Europejskiejopowiedzą o tym, jak przedstawiony przez Polskę Krajowy plan na rzecz energii i klimatu wpisuje się w realizację celów Wspólnoty.
Spełnienie celów OZE na 2020 r. (15 proc. w finalnym zużyciu energii dla Polski – red.) jest tylko przystankiem w drodze do dalszych zmian w kierunku mniej emisyjnej gospodarki. W nadchodzącej dekadzie Polska musi przyłożyć się do celu unijnego (32 proc. OZE w 2030 r.) budując kolejne ekoelektrownie tak, by w 2030 r. mieć 21 proc. OZE w zużyciu końcowym we wszystkich sektorach i 27 proc. w przypadku produkcji energii elektrycznej (zgodnie z projektem Krajowego planu na rzecz energii i klimatu na lata 2021-2030 – red.)
Znamy ramy, poznamy istotne szczegóły
Chociaż plany ramowe dotyczące morskiej energetyki wiatrowej znamy od kilku miesięcy, to podczas Konferencji Offshore 2019 poznamy szczegóły ważne z punktu widzenia realizacji inwestycji:
- przedstawicieleMinisterstwa Energii przedstawią postęp pracnad przygotowaniem regulacji dla morskiej energetyki wiatrowej, w tym rozwiązania dotyczące systemu wsparcia sektora;
- przedstawiciele Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowejomówią aktualny stan prac nad projektem planu zagospodarowania przestrzennego polskich obszarów morskich, odpowiadając na pytania czy w pełni wykorzystuje on energetyczny Bałtyku i jak wpłynie na rozwój już rozpoczętych i dopiero planowanych projektów wiatrowych;
- przedstawiciele instytucji finansujących i firm ubezpieczeniowychpodzielą się wnioskami na temat identyfikacji i oceny ryzyk przy podejmowaniu decyzji o finansowaniu projektów morskich, także w kontekście środowiskowych i społecznych uwarunkowań.
Morska energetyka wiatrowa ma się stać motorem napędzającym polską gospodarkę
Polscy dostawcy już mają znaczący potencjał w zakresie zapewnienia dostaw elementów konstrukcyjnych i usług związanych z budową i eksploatacją farm wiatrowych na morzu. Obecnie niemal 100 polskich podmiotów dysponuje wiedzą i doświadczeniem w tym zakresie.
Aby w pełni wykorzystać potencjał polskiego przemysłu wokół rodzącego się sektora podczas Konferencji Offshore2019 będziemy dyskutować m.in. o konieczności usprawnienia dialogu pomiędzy potencjalnymi dostawcami, wykonawcami i zamawiającymi, a także o potrzebie wsparcia firm przez państwo i inwestorów. W związku z tym:
- przedstawiciele polskiego przemysłuprzybliżą, jak wygląda przygotowanie zaplecza produkcyjnego oraz portów dla potrzeb rozwoju morskiej energetyki wiatrowej;
- przedstawiciele wiodących na świecie inwestorów, dostawców i wykonawcówz sektora podzielą się doświadczeniami w zakresie realizacji podobnych projektów w innych krajach, stosowanych tam, sprawdzonych i nietrafionych rozwiązań legislacyjnych, ekonomicznych, społecznych i biznesowych.
Poznamy aktualny stan rozwoju najbardziej zaawansowanych projektówwiatrowychna morzu, perspektywy ich uruchomienia, a także bariery prawno-rynkowe spowalniające rozwój projektów.
Mamy nadzieję, że dyskusja w gronie wszystkich stron zaangażowanych w proces inwestycyjny przyczyni się do konfrontacji poglądów i stanie się dobrym punktem wyjścia do wypracowania rozwiązań uwzględniających potrzeby wszystkich interesariuszy z korzyścią dla polskiej gospodarki.
Konferencja Offshore Wind 2019, 30.09 - 1.10.2019, MSMERMAID WARSZAWA. (materiały prasowe)