Reklama

Górnictwo

Komisarz Vestager o polskim rynku mocy. ,,Kierunek rozwoju wstępnie zaakceptowany"

Minister energii Krzysztof Tchórzewski, który spotkał się w piątek z unijną komisarz ds. konkurencji Margrethe Vestager, poinformował, że komisarz wstępnie zaakceptowała przedstawione jej kierunki stworzenia w Polsce rynku mocy, opartego na elektrowniach węglowych.

"Dzisiaj przed południem wizytowała Polskę pani komisarz Vestager (...). Przedstawiłem jej założenia i to co robimy, i także uzyskałem wstępną akceptację dla Polski (....) kierunku stworzenia rynku mocy energetycznej w Polsce opartego na węglu kamiennym" - powiedział Tchórzewski podczas piątkowej akademii barbórkowej Polskiej Grupy Górniczej (PGG) w Rybniku.

 

"Jednocześnie zapewniłem, że Polska będzie liderem, jeśli chodzi o nowoczesność i nowoczesną energetykę w węglu kamiennym; że zdecydujemy się na nowatorską budowę pierwszego w Europie bloku energetycznego, który będzie oparty na tzw. technologiach czystego węgla" - dodał szef resortu energii.

 

Wyjaśnił, że chodzi o zastosowanie formuły zgazowania węgla; uzyskany z tego surowca gaz będzie wykorzystany do produkcji energii. Taka elektrownia - jak mówił Tchórzewski - może kosztować do 50 proc. więcej niż zwykła elektrownia węglowa, jednak resort jest zdecydowany na realizację tego przedsięwzięcia.

 

"Zdecydowaliśmy się na to, że Polska pójdzie w ten prekursorski pilotaż. Chcemy pokazać, że jako Polska chcemy iść w kierunku czystego powietrza, chcemy spełnić wymogi klimatyczne, ale jednocześnie chcemy pokazać, że spełnimy te wymogi klimatyczne korzystając z polskiego węgla. Czeka nas droga wzajemnego dopasowania, ale w tej drodze już jest wyraźne światło sukcesu" - podkreślił Tchórzewski, wskazując, że sukces na tej drodze może pokazać, że nie mieli racji ci, którzy likwidowali energetykę opartą na węglu.

 

Wstępna akceptacja komisarz dla przedstawionych jej założeń - mówił minister - została przekazana mimo antywęglowego nastawienia niektórych środowisk w UE. Tchórzewski przypomniał, że właśnie komisarz Vestager była osobą, z którą strona Polska z sukcesem negocjowała notyfikację programu pomocowego dla górnictwa węgla kamiennego.

 

Mówiąc o inwestycjach w sektorze energetycznym minister poinformował, że 19 grudnia zostanie ogłoszony przetarg na budowę nowej elektrowni węglowej w Ostrołęce, gdzie powstanie nowy blok energetyczny o mocy prawie tysiąca megawatów, co zapewni zużycie ok. 3 mln ton węgla rocznie. Nowy blok ma należeć do najnowocześniejszych obecnie jednostek opartych na węglu.

 

Tchórzewski podkreślił, że celem rządu Beaty Szydło, realizowanym poprzez programy restrukturyzacji i rozwoju górnictwa i energetyki, jest zapewnienie Polsce pełnego bezpieczeństwa energetycznego, z wykorzystaniem węgla jako podstawowego surowca.

 

"Nie chcemy w Polsce zamknąć górnictwa węgla kamiennego. Górnictwo od lat jest ostoją, podporą całej społeczności śląskiej i chcemy, żeby korzystając z tego co jest dobre, modyfikując, restrukturyzując, iść w takim kierunku, byśmy byli w tej dziedzinie państwem nowoczesnym" - powiedział Tchórzewski.

 

Odnosząc się do problemów restrukturyzacji górnictwa, w ramach której powołano Polską Grupę Górniczą, Tchórzewski przypomniał, że było to możliwe m.in. dzięki zrozumieniu strony społecznej, która zgodziła się na zawieszenie wypłaty tzw. czternastej pensji, co da w okresie zawieszenia tego świadczenia ok. 2 mld zł oszczędności. Kolejne ponad 2 mld zł inwestują w PGG polskie grupy energetyczne; minister podkreślił, że są to środki zainwestowane w PGG, a nie ofiarowane górnictwu.

 

"Postanowiliśmy, że w Polsce będą budowane nowe elektrownie, że odbudujemy sprzęt wytwarzający, cały park maszynowy bloków energetycznych wytwarzających energię elektryczną, żeby były nowoczesne, żeby były konkurencyjne jeśli chodzi o prąd. I będą węglowe" - podkreślił minister, co zebrani nagrodzili oklaskami.

 

Tchórzewski zapewnił o stałym dialogu ze stroną społeczną w sprawie dalszej restrukturyzacji sektora węglowego. Przypomniał, że Komisja Europejska zaakceptowała w listopadzie blisko 8-miliardową pomoc publiczną na restrukturyzację branży; środki te będą wydawane do 2022 r., m.in. na osłony socjalne dla odchodzących z pracy górników - np. urlopy górnicze.

 

"To wszystko spowodowało, że można w przyszłość patrzeć pozytywnie, z nadzieją" - ocenił Tchórzewski podczas uroczystości barbórkowych PGG w Rybniku.

 

Zobacz także: PGG z umową na dostawy węgla do Ostrołęki C

 

PAP - mini

Reklama

Komentarze

    Reklama