Reklama

Portal o energetyce

Kolejny atak na Azoty? Zapisy zabezpieczające Grupę mogą zostać uchylone?

  • Fot. Bill Ingalls/NASA

Przedłużenie unijnych ceł na rosyjskie nawozy prawdopodobnie nasili nieprzyjazne działania zdominowanego przez Rosjan Acronu wobec polskiej Grupy Azoty. Czy wprowadzone w jej statucie zapisy mające chronić przed wrogim przejęciem zostaną sądownie zaskarżone?



Unijne cła antydumpingowe na pochodzącą z Rosji saletrę amonową, czyli jeden z najpopularniejszych nawozów, mogą zostać przedłużone o następne pięć lat. Wbrew obiegowym opiniom nie zniknęły one bowiem po wstąpieniu Moskwy do WTO. Wniosek w powyższej sprawie skierowany do Brukseli przez Europejskie Stowarzyszenie Producentów Nawozów bada obecnie Komisja Europejska. To bardzo zła wiadomość dla m.in. zdominowanego przez Rosjan Acronu, który posiada dostęp do skupowanego poniżej cen rynkowych gazu. Czy można zatem w najbliższym czasie spodziewać się zintensyfikowanych zabiegów właściciela tej firmy o polskie Azoty?

Czytaj także: Walka o polskie Azoty wkracza w nowy etap. Rosja realizuje konsekwentny plan

Dla Wiaczesława Kantora to jedyna szansa na ominięcie unijnych ceł poprzez zakupienie dużego zakładu produkcyjnego wewnątrz Wspólnoty (do tej pory posiada na jej obszarze tylko spółki handlowe i logistyczne), zatem odpowiedź powinna być twierdząca. Jednak na jego drodze stoją zapisy, które ograniczając siłę głosów mniejszościowych akcjonariuszy Grupy Azoty na walnym zgromadzeniu. Wiceminister Paweł Tamborski podkreśla jednak, że nie jest w stanie dać pełnej gwarancji, że zapewnią one bezpieczeństwo przed Rosjanami. Mogą one bowiem zostać zaskarżone, a gdyby tak się stało, to sąd rozpatrywałby, czy nie naruszają one prawa. Tamborski dodał również, że gra o polskie Azoty cały czas się toczy a MSP podejmuje różne działania by zabepieczyć swój udział w ich akcjonariacie.

Zobacz również: Przejęcie polskich Azotów przez Acron umożliwi mu rozpoczęcie europejskiej ekspansji opartej na tanim rosyjskim gazie

Niezależnie od planów Acronu wobec Polski można zaobserwować postępy rosyjskie w sektorze azotowym na strategicznych rynkach pozaunijnych. 12 lipca br. Gazprom i białoruskie przedsiębiorstwo Belneftekhim podpisały umowę odnośnie współpracy inwestycyjnej w spółce Grodno Azot. Warto dodać, że Białoruś to bardzo istotny producent nawozów, a całe wydarzenie pozwala nam zrozumieć kremlowską strategię dotyczącą tego ważnego sektora konsumującego olbrzymie ilości gazu. Charakteryzuje ją ekspansja oparta na wsparciu politycznym, aktywności kapitałowej oraz dumpingowych cenach błękitnego paliwa. Z pewnością według właśnie takiego scenariusza próbuje realizować swoje plany w Polsce także Wiaczesław Kantor.

Piotr A. Maciążek

 
Reklama

Komentarze

    Reklama