Reklama

Klimat

Zawieszono wydawanie brytyjskich pozwoleń na emisję CO2

Fot.: Vimeo
Fot.: Vimeo

Zamieszanie w sprawie brytyjsko-unijnej umowy rozwodowej ma już realne skutki. Komisja Europejska od 1 stycznia 2019 roku tymczasowo wstrzyma przydział pozwoleń na emisję CO2 dla Wielkiej Brytanii w związku z niepewnością co do warunków wyjścia tego kraju z UE.

System handlu pozwoleniami na emisję (EU ETS) jest jednym z głównych narzędzi, które mają służyć redukcji gazów cieplarnianych w UE. W ramach systemu pozwoleniami na emisję CO2 handluje się bądź są one bezpłatnie przyznawane określonym podmiotom. Jeśli jakaś firma bądź elektrownia chce emitować gazy cieplarniane, musi kupić odpowiedni certyfikat. Mechanizm ten obejmuje około 40 proc. wszystkich unijnych emisji.

Z informacji przekazanej przez KE wynika, że od 1 stycznia Wielka Brytania nie będzie mogła wystawiać na aukcję zezwoleń na emisję dwutlenku węgla, przyznawać ich nieodpłatnie podmiotom gospodarczym lub wymieniać się międzynarodowymi certyfikatami. Zawieszenie będzie w mocy do czasu ratyfikacji umowy o wyjściu Wielkiej Brytanii z UE.

"Aby zapobiec czasowemu wydawaniu i cyrkulacji pozwoleń rynkowych do czasu uzyskania jasności w sprawie tego czy porozumienie o wyjściu (Wielkiej Brytanii z UE - PAP) będzie ratyfikowane i wejdzie w życie, czy nie, Komisja zdecydowała (...) czasowo zawiesić przyjmowanie przez unijny rejestr wszystkich procesów dla Wielkiej Brytanii związanych z przydziałem bezpłatnych pozwoleń, sprzedaży na aukcji oraz wymiany międzynarodowych jednostek emisji" - napisano w komunikacie cytowanym w czwartek przez agencję Reutera.

Bruksela podkreśla, że zawieszenie nie wpłynie na przekazywanie zezwoleń już znajdujących się w obiegu na rachunkach prowadzonych przez brytyjskich operatorów.

W środę w ramach przygotowań do Brexitu KE przyjęła rozporządzenie wykonawcze zapewniające, że w sprawozdawczości spółek wprowadzone zostanie rozróżnienie między rynkiem UE a rynkiem brytyjskim.

Władze brytyjskie oświadczyły, że nie będą prowadziły aukcji pozwoleniami na emisję w pierwszym kwartale przyszłego roku. Wielka Brytania powinna opuścić UE 29 marca 2019 roku.

Reklama

Komentarze

    Reklama