Reklama

Klimat

Zarządzają 10 bilionami dolarów. Stworzą surowe kryteria dla Big Oil

Fot. Pexels
Fot. Pexels

Inwestorzy zarządzający ponad 10 bilionami dolarów opublikowali w środę ambitny plan dla firm energetycznych, które chcą stawić czoła zmianom klimatycznym, w tym ostrej redukcji emisji gazów cieplarnianych i zaprzestania produkcji ropy naftowej i gazu.

Bezprecedensowa inicjatywa - nazwana Net Zero Standard for Oil and Gas - wyszczególnia 10 wymaganych standardów, które mają pomóc zarządzającym pieniędzmi w porównywaniu strategii spółek i zrozumieniu, czy są one zgodne z popieranymi przez ONZ wysiłkami zmierzającymi do ograniczenia globalnej emisji dwutlenku węgla do zera netto do 2050 roku.

Firmy naftowe i gazowe, takie jak BP i Royal Dutch Shell opublikowały cele i strategie mające na celu przeciwdziałanie zmianom klimatycznym, ale ogromne różnice w zakresie, definicjach i ambicjach sprawiają, że analiza i porównanie są niezwykle trudne dla inwestorów.

Jednocześnie wzrosła presja na zarządzających portfelami inwestycyjnymi i banki, aby ich inwestycje były zgodne z porozumieniem paryskim z 2015 r. w sprawie ograniczenia globalnego ocieplenia do nie więcej niż 2 stopni Celsjusza powyżej poziomu sprzed epoki przemysłowej.

Wraz z kolejną rundą globalnych rozmów klimatycznych, która odbędzie się w listopadzie, rosną obawy, że zbyt wiele planów jest nieudolnych i mało prawdopodobne jest, że zapewnią one istotną pomoc poprzez redukcję bezwzględnej emisji w tempie niezbędnym do ograniczenia globalnego ocieplenia.

"Musimy mieć teraz równe szanse w zakresie ujawniania informacji, ponieważ nie jest możliwe porównywanie i zestawianie w ramach całego sektora" - powiedział Adam Matthews, który jest szefem odpowiedzialnego inwestowania w Church of England Pensions Board i przewodniczył procesowi współpracy inwestorów z firmami w celu opracowania nowej inicjatywy.

Inni inwestorzy, którzy poparli plan, to między innymi Amundi, największy europejski zarządzający aktywami, a także brytyjski Legal & General Investment Management, HSBC Global Asset Management i francuski Caisse des Depots.

Biorąc pod uwagę, że przemysł paliw kopalnych jest odpowiedzialny za lwią część globalnej emisji, grupa inwestorów powiedziała, że wprowadza minimalny zestaw standardów, aby zapewnić, że plany firm energetycznych są "wiarygodne".

Reklama

Komentarze

    Reklama