Reklama

Klimat

Wiemy, w których państwach UE odnotowano największy wzrost emisji - są zaskoczenia

Flickr/Sandor Somkuti

Z danych Eurostatu wynika, że w trzecim kwartale ubiegłego roku mieliśmy do czynienia ze wzrostem emisji na terytorium UE. Ich poziom znalazł się tylko nieznacznie poniżej wyników notowanych przed pandemią.

Reklama

W okresie sprawozdawczym europejska gospodarka wyemitowała do atmosfery 881 mln ton ekwiwalentu co2. To 6% więcej w porównaniu z tym samym kwartałem roku 2020.

Reklama

Urzędnicy zauważają, że wzrost ten wynika w dużej mierze z ożywienia gospodarczego, obserwowanego po wcześniejszym gwałtownym spadku gospodarczej, spowodowanym pandemią COVID-19. W przedpandemicznym trzecim kw. 2019 emisje wyniosły 89 mln ton.

Czytaj też

Głównymi odpowiedzialnymi za europejskie emisje są sektory: produkcyjny (23%), energetyczny (21%) oraz gospodarstwa domowe i rolnictwo (po 14%).

Reklama

Emisje w trzecim kwartale 2021 r. spadły w Słowenii (-2,6% w porównaniu z tym samym kwartałem w 2020 r.), Luksemburgu (-2,3%) i Holandii (-1,6%). Z drugiej strony największy wzrost emisji odnotowano w Bułgarii (+22,7%), Łotwie (+16,2%) i Grecji (+13,1%). 

Reklama

Komentarze

    Reklama