Reklama

Klimat

Wiceprezes NFOŚiGW: już 7,5 tys. wniosków o pomoc z programu Czyste powietrze

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

7,5 tys. wniosków o pomoc finansową w ramach programu antysmogowego Czyste powietrze złożono dotąd w całej Polsce – poinformowała we wtorek w Poznaniu wiceprezes NFOŚiGW Anna Król. Nabór rozpoczął się 19 września.

Anna Król poinformowała we wtorek na konferencji prasowej towarzyszącej rozpoczętym we wtorek w Poznaniu Międzynarodowym Targom Ochrony Środowiska Pol-Eco System, że w ciagu miesiąca wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej przyjęły 7,5 tys. wniosków. Najwięcej złożono na Mazowszu i Śląsku.

"Ruszyliśmy z szeroką akcją informacyjną, żeby uniknąć na starcie natłoku wniosków. Informujemy, że ten program jest wieloletni. Zakładaliśmy, że w najbardziej obciążonych województwach będzie do 3 tys. wniosków (miesięcznie - PAP), mamy ich trochę mniej" - powiedziała.

W województwie mazowieckim złożono dotąd niespełna 1 tys. wniosków, w województwie śląskim – ponad 1,1 tys. wniosków. Najmniej wniosków złożono w województwach lubuskim – ponad 130, łódzkim – ponad 200 i opolskim – 220.

"Będziemy analizować, jak te wnioski spływają, jakie są kwoty, jaka jest skala dochodowa osób składających wnioski. Wówczas będziemy wiedzieć, jakie jest zainteresowanie programem w poszczególnych regionach i z czego ono wynika" - powiedziała.

Anna Król poinformowała, że Fundusz wraz z resortem środowiska oraz wojewódzkimi funduszami zorganizował we wrześniu i październiku ok. 2,4 tys. spotkań informacyjno-edukacyjnych w gminach w całym kraju.

Program Czyste powietrze dotyczy wymiany pieców i termomodernizacji budynków; będzie realizowany przez 12 lat, z czego przez 10 lat będzie można składać wnioski. Budżet programu ma wynieść 103 mld zł, z czego finansowanie w formie dotacji to 63,3 mld zł, a w formie pożyczek 39,7 mld zł.

Końcowym efektem programu ma być 4 mln domów o poprawionej efektywności energetycznej, 3 mln wymienionych źródeł ciepła starej generacji oraz 1 mln zamontowanych źródeł ciepła nowej generacji. Efektem ma być także m.in. zmniejszenie zużycia energii końcowej o 21,8 mln MWh/rok.

(PAP)

Reklama

Komentarze

    Reklama