Reklama

Wiadomości

„Zielony labirynt” w Wilanowie oddany dla zwiedzających. PGNiG Termika odtworzyła historyczny park

Autor. PGNiG Termika

PGNiG TERMIKA SA wraz z Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie oficjalnie oddały dla zwiedzających zrekonstruowane szpalery drzew, tworzące wspaniały „zielony labirynt” pomiędzy pałacem a Jeziorem Wilanowskim. Odtworzone zostały m.in. nasadzenia wokół głównej osi kompozycyjnej założenia.

Reklama

materiał sponsorowany

Reklama

W ostatnich kilkunastu latach wiele starych drzew w parku muzealnym uległo zniszczeniu podczas podmuchów wiatru i z powodu chorób będących wynikiem zmian klimatycznych w urbanizowanym otoczeniu. Warszawski producent ciepła zasponsorował nasadzenie 210 nowych drzew (196 grabów pospolitych na tarasie dolnym i dodatkowo 14 pojedynczych drzew na terenie parku) oraz zapewnił ich pielęgnację przez okres 3 lat. Dzięki temu udało się odtworzyć „zielone ściany" boskietów, czyli formacji kilku drzew lub krzewów, charakterystycznych dla założeń ogrodowych w stylu francuskim. –  Mam nadzieję, że będą one cieszyć kolejne rzesze odwiedzających Muzeum w Wilanowie – powiedział Kamil Szafrański, dyrektor Biura Komunikacji PGNiG TERMIKA SA.

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie znajduje się w sąsiedztwie zarządzanej przez PGNiG TERMIKA SA Elektrociepłowni Siekierki – największej elektrociepłowni w Unii Europejskiej. PGNiG TERMIKA SA ma już na swoim koncie nasadzenie drzew w okolicy Ciepłowni Kawęczyn – w podwarszawskich Ząbkach - i Elektrociepłowni Żerań wraz z rewitalizacją tamtejszych składowisk odpadów paleniskowych.

Reklama

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie o inwestycji: – Wiejska, letnia rezydencja króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie zasłynęła pięknym pałacem w stylu włoskim w otoczeniu formalnych ogrodów, na które składają się zachwycające ozdobne partery roślinnych haftów na tle z barwnych żwirów. Ogrody są położone na dwóch tarasach nad starorzeczem Wisły. Nad jego brzegiem król ustanowił gęste gaje, przecięte spacerowymi alejami, które latem dawały ochłodę w cieniu. Ich wysoko strzyżone, zielone ściany, złożone głównie z grabów, zyskały cenne uzupełnienia dzięki wspomnianemu wyżej sponsorowi. Muzeum i jego publiczność są wdzięczne za tę pomoc. Zapraszamy do odwiedzenia królewskich ogrodów, gdzie właśnie rozwijają się młode listki nowych nasadzeń, wokół których kwitną białe i żółte zawilce. Dodatkowo zachęcamy do odwiedzenia strony internetowej muzeum, gdzie w zakładce GIS można znaleźć aplikację „Ścieżka dendrologiczna", w której została opisana historia boskietów . W zakładce tej znajduje się również najnowsza aplikacja „Fundacje dendrologiczne", która została uruchomiona równocześnie z otwarciem boskietów. Znaleźć w niej można informacje dot. programu nasadzeń drzew pamiątkowych na terenie parku.

PGNiG Termila/mat. prasowe

Reklama

Komentarze

    Reklama