• Partner główny
    Logo Orlen

Wiadomości

W poszukiwaniu odpowiedzi na kryzys - podsumowanie Kongresu ESG Polska Moc Biznesu

Fot. Materiały prasowe

7 listopada na Stadionie Narodowym w Warszawie oraz online odbył się Kongres ESG Polska Moc Biznesu. Podczas wydarzenia objętego honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, uczestnicy mieli okazję wysłuchać wystąpień oraz debat z udziałem przedstawicieli kluczowych branż sektora gospodarczego oraz rządu.

Kongres poprzedziło wystąpienie Premiera Matusza Morawieckiego.

„Nie ma dziś sektora gospodarki, którego nie dotknęłyby wydarzenia sprzed ostatnich dwóch, trzech lat i dlatego walka z tym kryzysem jest i będzie tak trudna. Wojna wprowadziła niepewność, ale zmusiła też do zmian i rozwoju. Pewne jest to, że do końca roku kończymy z rosyjskim gazem. Zaprocentowała przezorność sprzed ostatnich lat i dlatego możemy uniezależnić się od kaprysów Moskwy. Korekty wymagać będzie także plan zielonej transformacji, czyli ambitne założenia polityki klimatycznej Unii Europejskiej, które będzie trzeba przykroić do nowych warunków tak, aby nie zdusić mocy napędowych gospodarki. (...) Dobra współpraca wymaga wymiany dobrych pomysłów i doświadczeń. Jestem przekonany, że tegoroczny kongres spełni te role równie dobrze, jak poprzedni" – powiedział Premier Mateusz Morawiecki podczas otwarcia Kongresu Polska Moc Biznesu. 

Swoje przemówienie wygłosił również Sekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów Artur Soboń, który podkreślił znaczenie takich konferencji w obliczu kryzysu energetycznego oraz wysokiej inflacji.

Czytaj też

„Przed nami okres wyzwań gospodarczych. Mając jednocześnie na uwadze, jak gospodarka poradziła sobie w czasie pandemii oraz jak szybko osiągnęła poziom wzrostu, to wszystko wskazuje, że podstawy naszego sektora są silne i stabilne. Biorąc pod uwagę stosowane dziś narzędzia w formie różnego rodzaju tarczach rządowych (...), jestem przekonany, że tak samo jak po okresie epidemii, tak po obecnym kryzysie uda się z powrotem wyzwolić motory wzrostu oraz potencjał naszej gospodarki. Wierze, że podczas tego kongresu będzie mogli wspólnie o tym porozmawiać" – powiedział Artur Soboń.

Podczas debaty inauguracyjnej eksperci dyskutowali na temat wniosków, jakie polska gospodarka powinna wyciągnąć z wojny za naszą wschodnią granicą. Poruszone zostały zagadnienia dotyczące m.in. sektora finansowego, stabilności gospodarczej oraz wyzwań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa dostaw energii.

W trakcie kolejnych paneli z udziałem dziennikarzy, przedsiębiorców oraz przedstawicieli rządu podjęto wiele dyskusji na tematy dotyczące m.in.  cyberbezpieczeństwa, wsparcia gospodarczego po pandemii COVID-19, a także wyzwań podjętych z w kierunku zwiększenia oszczędności energii w dobie kryzysu. Nie zabrakło również zagadnień związanych z poprawą konkurencyjności polskiej gospodarki, rozwoju elektromobilności i efektywnością ciepłownictwa.

Czytaj też

W trakcie ostatniego panelu podsumowującego, prelegenci próbowali odpowiedzieć na pytanie, jak sprostać obecnym problemom, które wiążą się z rozwojem społecznym, gospodarczym oraz środowiskowym. Jak stwierdził Artur Beck, organizator Kongresu Polskiej Mocy Biznesu, forma wydarzenia i podzielenie dyskusji na trzy tryby okazała się trafiona. „Jest jeszcze wiele rzeczy, których musimy dowieść, jeżeli chcemy w bezpieczny sposób rozwijać naszą gospodarkę. Konieczne jest rozwiązanie problemów związanych choćby z ustawą 10H. (...) Cieszę się, że w wydarzeniu wzięli udział również nasi partnerzy z Ukrainy, dzięki czemu udało się zawiązać wiele przyjaźni oraz relacji biznesowych między naszymi państwami. (...) Kongres Polska Moc Biznesu jest miejscem, w którym raz do roku możemy się spotkać i wspólnie wymienić swoje poglądy" – stwierdził Artur Beck.

Zarówno wybór uczestników, jak i tematy dyskusji sprawiły, że tegoroczne wydarzenie zaowocowało ciekawymi wnioskami i sprostało oczekiwaniom najbardziej wymagających słuchaczy oraz obserwatorów sektora energetycznego oraz biznesowego w Polsce.

Komentarze