Reklama

Wiadomości

W Amazonii wycina się mniej drzew

Autor. Envato elements / @ArtRachen

Obszar wycinki lasów amazońskich spadł w pierwszym półroczu 2023 roku o 33,6 proc. w stosunku do tego samego okresu rok wcześniej - poinformował brazylijski instytut badań kosmicznych (Inpe) powołując się na dane satelitarne.

Reklama

Prezydent Brazylii Luiz Inacio Lula da Silva, który objął rządy po wyborach wygranych jesienią 2022 roku, zapowiedział zahamowanie wycinek w Amazonii i całkowite ich zakończenie do 2030 roku.

Reklama

Z danych wynika, że o ile w pierwszym półroczu ubiegłego roku lasy w tym regionie skurczyły się o 3988 km kwadratowych, to podczas pierwszych sześciu miesięcy 2023 roku było to 2649 km.

Czytaj też

W okresie kiedy wylesianie w Brazylii spadło, w statystykach odnotowano wzrost liczby pożarów - zauważa portal BBC. Tylko w czerwcu monitoring satelitarny wykrył ponad 3 tys. pożarów w Amazonii, najwięcej od 2007 roku. Wiele z nich było związanych z oczyszczaniem wcześniej wylesionych obszarów. W kwietniu badania przeprowadzone przez sieć monitorującą Global Forest Watch wykazały, że w ubiegłym roku na całym świecie łącznie utracono obszar lasów tropikalnych wielkości Szwajcarii.

Reklama

Lasy Amazonii, pokrywające 60 proc. obszaru Brazylii, są uważane za jeden z kluczowych czynników w globalnej walce ze zmianami klimatycznymi. Podczas pożarów czy celowego wypalania lasów intensywnie emitowany jest dwutlenek węgla. Puszcza amazońska nazywana jest "płucami planety".

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama