Reklama

Wiadomości

Chińczycy chcą osuszyć jezioro w Kanadzie, by wydobywać krytyczny minerał

Kopalnia w Kirunie, Szwecja
Kopalnia w Kirunie, Szwecja
Autor. Wikimedia

Chiński właściciel kopalni cezu w Manitobie rozważa plan osuszenia pobliskiego jeziora, by ułatwić jego wydobycie. Indianie żyjący w okolicy jeziora są zaniepokojeni, władze nie wykluczają podjęcia kolejnej decyzji ograniczającej zagranicznym firmom dostęp do wydobycia minerałów krytycznych, podał w czwartek publiczny kanadyjski nadawca CBC.

Reklama

Kopalnia Tanco we wschodniej Manitobie to jedno z niewielu miejsc na świecie, gdzie znajdują się złoża cezu, uważanego za minerał krytyczny. CBC, sprawdzając co dalej dzieje się w sprawie opisywanej wcześniej przez dziennik „The Globe and Mail" dowiedziało się, że Sinomine Resource Group chce zwiększyć wydobycie, problem polega na tym, że zasoby cezu znajdują się w skalnych filarach chroniących przed zapadnięciem się powierzchni nad kopalnią.

Reklama

Dwa tygodnie temu „The Globe and Mail", powołując się na informacje od zarządu Sinomine, podał, że firma chciałaby zastąpić naturalne skalne filary innymi metodami wsparcia powierzchni, ale najlepszym rozwiązaniem byłoby częściowe osuszenie pobliskiego jeziora Bernic, ponieważ firma wolałaby mieć kopalnię odkrywkową.

Czytaj też

CBC podało, że minister środowiska i klimatu Manitoby Kevin Klein nic nie wiedział, aż do środy, o planach Sinomine. Z kolei rząd federalny przekazał, że ocenę środowiskową przeprowadzić musi prowincja Manitoba, ale Ottawa też będzie prowadzić własne analizy. Zaś mieszkający w pobliżu Indianie Sagkeeng, na których tradycyjnych terytoriach znajduje się jezioro, które Chińczycy chcą osuszyć, podkreślili, że przekazali już właścicielom kopalni, iż wszelkie plany będą wymagały uprzedniej zgody Indian, a pomysł osuszenia jeziora uznali za bardzo niepokojący.

Reklama

CBC cytowała ekspertów wskazujących, że złoża w kopalni muszą być już na wyczerpaniu, skoro Sinomine chce korzystać z tak drastycznych metod, a rząd powinien zmusić firmę do sprzedaży kopalni.

W listopadzie ub.r. Ottawa zapowiedziała ograniczenie dostępu zagranicznych firm będących własnością rządów do inwestycji w sektor minerałów krytycznych. Kanada nakazała też wyjście ze swojego rynku trzem surowcowym firmom z Chin, zaangażowanym w inwestycje w wydobycie krytycznych minerałów, w tym litu, na terenie Kanady: Chengze Lithium International Ltd i Zangge Mining Investment Co. oraz właśnie Sinomine z Hong Kongu.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama