Reklama

Wiadomości

Unia Europejska przyjęła nowe przepisy o dekarbonizacji sektora morskiego

Autor. Canva

Większa ilość odnawialnych i niskoemisyjnych paliw pozwoli unijnemu sektorowi morskiemu zmniejszyć ślad węglowy – ma to zapewnić przyjęte przez Unię Europejską rozporządzenie o tzw. inicjatywie FuelEU Maritime.

Reklama

"Nowe przepisy zagwarantują pewność prawa operatorom statków i producentom paliwa oraz pomogą rozpocząć produkcję zrównoważonych paliw morskich na dużą skalę, co w znacznym stopniu przyczyni się do osiągnięcia celów klimatycznych na szczeblu europejskim i światowym" - powiedziała Raquel Sanchez Jiménez, hiszpańska minister transportu, mobilności i agendy miejskiej.

Reklama

Inicjatywa FuelEU Maritime, będąca jedną z kluczowych części unijnego pakietu „Gotowi na 55", ma przede wszystkim zwiększyć popyt na odnawialne i niskoemisyjne paliwa i upowszechnić ich stosowanie oraz zmniejszyć emisje gazów cieplarnianych pochodzących z żeglugi. Jednocześnie ma chronić płynność ruchu morskiego i nie dopuścić do zakłóceń na rynku wewnętrznym.

Główne przepisy nowego rozporządzenia obejmują: środki służące stopniowemu zmniejszaniu intensywności emisji gazów cieplarnianych z paliw stosowanych przez sektor żeglugi – o 2 proc. do 2025 r. i aż o 80 proc. do 2050 r., specjalny system zachęt mających wspierać upowszechnianie tzw. paliw odnawialnych pochodzenia niebiologicznego o wysokim potencjale dekarbonizacji oraz wyłączenie paliw kopalnych z przewidzianego w rozporządzeniu procesu certyfikacji.

Reklama

Czytaj też

Przepisy zakładają w przypadku statków pasażerskich i kontenerowców – obowiązek korzystania z zasilania energią elektryczną z lądu, aby zaspokoić całe zapotrzebowanie na energię elektryczną podczas cumowania przy nabrzeżu w głównych portach UE od 2030 r. Ma to na celu zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza w portach, które często znajdują się w pobliżu gęsto zaludnionych obszarów.

Regulacje wprowadzają też ograniczone w czasie wyjątki, pozwalające w szczególny sposób traktować regiony najbardziej oddalone, małe wyspy oraz obszary wysoce zależne gospodarczo od łączności.

Rozporządzenie przyjęte w środę formalnie przez Radę zostanie opublikowane jesienią w Dzienniku Urzędowym UE i wejdzie w życie 20. dnia po publikacji. Nowe przepisy będą obowiązywać od 1 stycznia 2025 r.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama