Reklama

Wiadomości

Ubiegły rok był rekordowy pod względem emisji CO2 związanych z energią

Fot. Emphyrio / Pixabay
Fot. Emphyrio / Pixabay

Międzynarodowa Agencja Energetyczna (MAE) podała w piątek, że emisje dwutlenku węgla związane z energią wzrosły w 2023 roku do rekordowego poziomu, jednak dzięki czystym technologiom ten wzrost był mniej dynamiczny niż wcześniej. Po raz pierwszy połowa energii w gospodarkach rozwiniętych pochodziła ze źródeł niskoemisyjnych.

Emisje CO2 z energii wzrosły o 1,1 proc., zwiększając się o 410 mln ton. Jednak rok wcześniej, w 2022 roku, ten wzrost wyniósł 490 mln ton - powiadomiła MAE. W jej ocenie bez technologii takich jak panele słoneczne, turbiny wiatrowe, energia jądrowa i samochody elektryczne globalny wzrost emisji CO2 związanych z energią byłby trzykrotnie większy w ciągu ostatnich pięciu lat.

Reklama

Ponad 40 proc. ubiegłorocznego wzrostu emisji zostało spowodowane przez susze, wymuszające ograniczenie mocy hydroelektrowni.

Czytaj też

Emisje gazów cieplarnianych z sektora energetycznego w państwach rozwiniętych spadły do poziomu najniższego od 50 lat, mimo że gospodarki tych państw wzrosły - zauważyła agencja AFP.

„Pandemia (Covid-19), kryzys energetyczny i niestabilność geopolityczna – wszystko to mogło udaremnić wysiłki na rzecz budowy czystszych i bezpieczniejszych systemów energetycznych. Zamiast tego w wielu gospodarkach zaobserwowaliśmy coś odwrotnego” - podkreślił dyrektor wykonawczy MAE, Fatih Birol.

Niezależna Międzynarodowa Agencja Energetyczna została założona przy Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) w rezultacie kryzysu naftowego lat 70. XX wieku. Doradza państwom członkowskim i krajom stowarzyszonym. Wspiera ich bezpieczeństwo energetyczne i promuje ekologiczne źródła energii.

Reklama
Źródło:PAP
Reklama
Reklama

Komentarze