Reklama

Wiadomości

TSUE blokuje redukcję samochodowych emisji w miastach

Fot. Canva

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej odrzucił w skargę trzech miast - Brukseli, Madrytu i Paryża - przeciwko Komisji Europejskiej, w której zarzucały one KE wyznaczenie zbyt wysokich limitów emisji tlenków azotu przez samochody.

TSUE uchylił w ten sposób wcześniejsze orzeczenie Sądu UE, drugiej najwyższej izby sądowniczej wspólnoty, na korzyść miast, które spowodowało odwołanie Niemiec, Węgier i Komisji.

Sprawa dotyczy wprowadzenia przez KE po skandalu związanym z aferą Dieselgate z 2015 r. testów emisji w rzeczywistych warunkach jazdy w celu uzupełnienia procedur laboratoryjnych oraz ustalenia przez nią limitów emisji tlenków azotu dla lekkich pojazdów osobowych i użytkowych.

Miasta skarżyły się, że limity te były wyższe niż normy "Euro 6", które mają zastosowanie do lekkich pojazdów zarejestrowanych od 2015 roku. W związku z tym, argumentowały, że podważa to ich zdolność do regulowania ruchu pojazdów w celu zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza.

Sąd poparł ich stanowisko, podobnie jak rzecznik generalny w swojej opinii dla sędziów TSUE. Ci jednak uchylili wyrok Sądu. TSUE uznał, że dyrektywa Komisji dotyczy jedynie rejestracji i sprzedaży pojazdów, a nie ich poruszania się po drogach, więc przepisy nie dotyczą bezpośrednio miast. Sąd wyższej instancji stwierdził jednak, że miasta nadal mogą ograniczać ruch pojazdów w celu ochrony środowiska, nie naruszając przy tym unijnego prawa.

  • TSUE

Komentarze