Reklama

Wiadomości

Rząd wprowadzi limit lotów, aby zmniejszyć emisje. Pierwsze takie rozwiązanie na świecie

Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne
Autor. Unsplash.com

Lotnisko Schiphol w Holandii ma na stałe ograniczyć liczbę lotów w celu zmniejszenia hałasu i zanieczyszczenia powietrza. Aktywiści opisali tę decyzję jako „historyczny przełom”, który może pomóc w ograniczeniu emisji z przemysłu lotniczego.

Reklama

Od końca 2023 roku lotnisko Schiphol, trzecie najbardziej ruchliwe w Europie pod względem ruchu pasażerskiego, ograniczy maksymalną liczbę lotów rocznie do 440 000, czyli o 12% mniej niż w 2019 roku - poinformowało w piątek w oświadczeniu holenderskie ministerstwo transportu.

Reklama

Cięcia lotów mają na celu przywrócenie "równowagi między dobrze działającym międzynarodowym lotniskiem, klimatem biznesowym i interesami lepszego i zdrowszego środowiska życia" - powiedział w oświadczeniu minister transportu Mark Harbers.

Czytaj też

Emisje z lotnictwa

Reklama

Rząd poinformował, że lotnisko, które w tym roku musiało się zmierzyć z brakami kadrowymi, musi ograniczyć swój wzrost, ponieważ kraj stara się zmniejszyć emisję CO2 i zanieczyszczeń, tj. tlenek azotu. Holandia wcześniej obniżyła krajowy limit prędkości do 100 km na godzinę jeśli chodzi o transport naziemny, aby zmniejszyć zanieczyszczenie azotem. "Jest to trudna wiadomość dla sektora lotniczego, który wciąż odzyskuje siły po daleko idących konsekwencjach pandemii koronawirusa" - powiedział Harbers.

Holenderskie linie lotnicze KLM opisały decyzję jako "wysoce szkodliwą" i powiedziały "kłócą  się z pragnieniem zachowania silnej funkcji hubu" dla Schiphol. Lotnisko podało, że wspiera "przemyślane podejście", które pomaga mu osiągnąć cel "połączenia Holandii ze światem poprzez coraz cichszy i czystszy Schiphol."

Aktywiści z zadowoleniem przyjęli decyzję, mówiąc, że wysłały jasny sygnał, że ograniczenie popytu na lotnictwo jest niezbędne do osiągnięcia celów klimatycznych.

Szef ONZ Antonio Guterres wezwał do radykalnego wzmocnienia celów międzynarodowej żeglugi i lotnictwa, zgodnie z celem Porozumienia Paryskiego, aby ograniczyć globalne ocieplenie do 1,5 st. C. Lotnictwo odpowiada za 2,1% globalnych emisji. Sektor uzgodnił "aspiracyjny cel", aby wzrost podróży lotniczych był neutralny pod względem emisji dwutlenku węgla od 2020 r., ustanawiając system kompensacji emisji dwutlenku węgla w celu zakupu redukcji emisji w innych sektorach.

Reklama

Komentarze

    Reklama