Reklama

System kaucyjny rusza za 3,5 miesiąca. MKiŚ zapowiada medialną ofensywę

Autor. Envato

Do startu systemu kaucyjnego w Polsce pozostało 3,5 miesiąca. W związku z tym Ministerstwo Klimatu zapowiedziało szeroko zakrojoną kampanię informacyjną. Reklamy, działania w social mediach i współpraca z samorządami mają przygotować konsumentów i sklepy na nowe zasady.

Zgodnie z przepisami 1 października br. w Polsce ruszy system kaucyjny. Duże sklepy, o powierzchni powyżej 200 m kw., będą musiały odbierać puste opakowania i oddawać klientom kaucję. Natomiast mniejsze sklepy będą pobierać kaucję, ale przystąpienie do systemu odbioru opakowań w ich przypadku będzie dobrowolne.

YouTube cover video

Planujemy kampanię medialną (…), czyli taką reklamę w telewizji, ale również w social mediach. Planujemy również współpracę z samorządami. Oczywiście współpracujemy również z operatorami, którzy także są odpowiedzialni za kampanie informacyjne” - poinformowała podczas czwartkowej konferencji Sowińska, pytana, czy resort planuje działania edukacyjne skierowane do konsumentów i sklepów przed wdrożeniem systemu.

Wiceminister dodała, że kampania edukacyjna już trwa na stronie internetowej poświęconej systemowi kaucyjnemu, gdzie publikowane są aktualne informacje na ten temat. „W tej chwili intensyfikujemy już te działania informacyjne. (…) Ważne jest, żeby do każdego konsumenta, konsumentki ta informacja (o uruchomieniu systemu kaucyjnego - PAP) dotarła” - dodała.

Reklama

Wiceszefowa MKiŚ przypomniała również, że wraz z uruchomieniem systemu kaucji w sklepach pojawią się butelki z logo systemu na etykiecie. Zaznaczyła jednak, że będą one stopniowo, do końca 2025 r., zastępowały starsze opakowania.

Niezwykle ważne jest, aby na początku zwracać uwagę, czy na opakowaniu jest logotyp systemu kaucyjnego. Jeżeli taki logotyp się pojawia, to znaczy, że takie opakowanie można zwrócić i odzyskać kaucję” - powiedziała. Dodała, że na etykiecie znajdzie się też informacja o wysokości kaucji.

Sowińska zwróciła również uwagę, że operatorzy systemów będą zobowiązani do zorganizowania przynajmniej jednego punktu zbiórki w każdej gminie. „Oczywiście my mamy nadzieję, że takich punktów zbiórki będzie znacznie więcej” - dodała. Wskazała również, że butelek plastikowych i puszek nie należy zgniatać, aby można było je zwrócić. Dodała, że Polska będzie siedemnastym krajem w Unii Europejskiej, który wdroży system kaucyjny. „Już szesnaście krajów ma ten system i z powodzeniem on działa. Działa naprawdę rewelacyjnie, konsumenci są z tego zadowoleni” - wskazała.

Reklama

Przepisy ustawy kaucyjnej

Przepisy ustawy kaucyjnej nakładają obowiązek nie tylko zapewnienia odbioru i recyklingu opakowań po napojach objętych tym systemem, lecz również realizacji określonych poziomów zbiórki – co najmniej 77 proc. w latach 2025-2029, a następnie do 90 proc. w 2030 roku. Jednym z narzędzi, które ma pozwolić osiągnąć te wymagania ma być system kaucyjny.

Celem systemu kaucyjnego jest zmniejszenie ilości zmieszanych odpadów komunalnych odbieranych przez gminy i zwiększenie poziomu recyklingu. Po stworzeniu systemu kaucyjnego, kaucja pobierana będzie od każdego wprowadzonego na rynek napoju w opakowaniu objętego tym systemem. Zwrot tej kaucji użytkownikowi końcowemu będzie następował również za pomocą systemu, bez konieczności okazywania paragonu nabycia napoju.

Nieodebrana kaucja zostanie przeznaczona na finansowanie systemu kaucyjnego. Kaucja ma zachęcić do zwrotu opakowań i zwiększyć ilość ponownie wykorzystanych i przetwarzanych surowców służących do wytworzenia opakowań. System ma objąć trzy rodzaje opakowań: butelki plastikowe do 3 litrów, metalowe puszki do 1 litra, a także - od 1 stycznia 2026 r. - szklane butelki wielorazowego użytku do 1,5 litra.

Reklama
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama