Reklama

Wiadomości

Sąd stanął po stronie Ostatniego Pokolenia. Aktywiści usłyszeli najniższe możliwe wyroki

Autor. x.com / @OstatniePokolen

Zapadł wyrok ws. aktywistów klimatycznych Ostatniego Pokolenia za blokowanie stołecznych dróg. Sąd uznał to działanie za akt nieposłuszeństwa obywatelskiego i wymierzył wszystkim oskarżonym karę nagany.

Reklama

Sąd stanął po ich stronie aktywistów Ostatniego Pokolenia. 13 osób odebrało wyroki nagany za blokowanie ruchu na Moście Poniatowskiego oraz przed sierpniowym koncertem Taylor Swift w Warszawie.

Czytaj też

Kara nagany jest najniższą możliwa karą w tej sprawie. Nie niesie ona za sobą bezpośrednich konsekwencji prawnych, takich jak np. wpis do rejestru karnego, ale stanowi ostrzeżenie na przyszłość.

Wyrok może mieć przełomowe znaczenie i stać się inspiracją dla innych osób pragnących zaangażować się w podobne działania. Kluczowym elementem jest uzasadnienie sądu, który podkreślił wagę kryzysu klimatycznego, w tym ostatnich powodzi na Dolnym Śląsku. „Osoby obwinione w niniejszej sprawie są członkami organizacji społecznej mającej na celu zwrócenie uwagi na problem kryzysu klimatycznego oraz dbanie o środowisko naturalne. (…) zarzucone im czyny sąd uznał za formę nieposłuszeństwa obywatelskiego, które służyło pokazaniu społeczeństwu wartości bliskich osobom obwinionym” – czytamy w uzasadnieniu. „Być może w przyszłości okaże się, że obecni obwinieni zostaną̨ bohaterami” - dodał Sąd Rejonowy dla Warszawy Pragi - Południe.

Czytaj też

Kim są aktywiści klimatyczni Ostatniego Pokolenia?

Sylwetkę aktywistów klimatycznych przedstawiła red. Alicja Jankowska w swoim tekście: Ostatnie Pokolenie daje się we znaki w całej Europie. Kim są ci aktywiści?. Jak tłumaczy, ruch Ostatniego Pokolenia wywodzi się z Niemiec. Został utworzony po strajku głodowym w Berlinie w 2021 r., który zorganizowano przed wyborami federalnymi, by zwrócić uwagę na problem sprawiedliwości klimatycznej. Jak piszą aktywiści na swojej stronie, nowowybrany kanclerz Niemiec Olaf Scholz spotkał się z nimi krótko po wygranej. W ich ocenie nie wykazał się wystarczającą świadomością klimatyczną, w związku z tym 24 stycznia 2022 r. zablokowali jedną z autostrad w kraju. Wzywali m.in. do ograniczenia marnowania żywności i transformacji rolnictwa. Aktywiści w akcie protestu rozdawali wtedy też wciąż zdatne do spożycia jedzenie wyrzucane przez supermarkety. Blokowanie dróg poprzez przyklejanie się do powierzchni stało się główną metodą ruchu. W samym tylko 2022 r. przeprowadzili około 370 różnych akcji.

Do innych głośnych akcji należą też blokada lotniska Berlin Brandenburg, odcinanie przepływu ropy w rurociągach w Niemczech czy oblanie zupą szyby, za którą znajdował się obraz Van Gogha „Siewca” i przyklejenie się do ściany galerii Palazzo Bonaparte w Rzymie. W Polsce to oblanie farbą pomnika Syrenki Warszawskiej, zakłócenie koncertu w Filharmonii Narodowej w Warszawie i blokowanie mostów.

Obecnie grupy Ostatniego Pokolenia działają w Polsce , Włoszech (Ultima Generazione) Niemczech i Austrii (Letzte Generation).

Reklama

Komentarze

    Reklama