Reklama

Resort klimatu zachęci do krajowej produkcji biokomponentów?

Fot. Wikimedia
Fot. Wikimedia

Ministerstwo klimatu przygotowuje nowe rozporządzenie o jakości biokomponentów; nie będzie w nim przepisów określających wymagania jakościowe i metody badań bio propanu-butanu, nowe regulacje mają też być dostosowane do obowiązujących edycji norm.

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji ukazał się w środę projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie wymagań jakościowych dla biokomponentów, metod badań jakości biokomponentów oraz sposobu pobierania próbek biokomponentów, z wyłączeniem biokomponentów wytwarzanych w procesie współuwodornienia, biokomponentów gazowych oraz biokomponentów wykorzystywanych do wytwarzania paliw lotniczych i paliw żeglugowych.

Reklama

W uzasadnieniu do projektu wyjaśniono, że wydanie nowego rozporządzenia jest niezbędne, ponieważ obowiązek Narodowego Celu Wskaźnikowego (obowiązkowy udział paliw odnawialnych i biokomponentów w paliwach wykorzystywanych w transporcie w danym roku – PAP) jest realizowany przy uwzględnieniu wymagań jakościowych, metod badań jakości oraz sposobów pobierania próbek określonych aktualnie w rozporządzeniu z 2021 r., które zachowuje moc nie dłużej niż przez 18 miesięcy od dnia wejścia w życie nowelizacji ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych oraz niektórych innych ustaw z 2025 r. W zeszłym tygodniu Senat zaproponował poprawki do tej noweli, w związku z czym wróciła ona do Sejmu.

Z projektu rozporządzenia wyłączono m.in. – zgodnie z zakresem zmienionego upoważnienia ustawowego – biokomponenty wytwarzane w procesie współuwodornienia, biokomponenty gazowe oraz biokomponenty wykorzystywane do wytwarzania paliw lotniczych i paliw żeglugowych.

Reklama

W związku z tym usunięto też przepisy określające wymagania jakościowe, metody badań jakości oraz sposób pobierania próbek dla biokomponentu gazowego, tj. bio propanu-butanu. W uzasadnieniu zwrócono uwagę, że przepisy zawarte w projekcie rozporządzenia w zdecydowanej większości są tożsame z treścią rozporządzenia z 2021 r. a zmiany, w stosunku do rozporządzenia z 2021 r. obejmują głównie: usunięcie przepisów określających wymagania jakościowe, metody badań oraz sposób pobierania próbek dla bio propanu-butanu, wprowadzenie zmian dostosowujących przepisy do obowiązujących edycji norm.

W Ocenie Skutków Regulacji projektu podkreślono z kolei, że wejście w życie rozporządzenia tworzy zachętę do rozbudowy infrastruktury do produkcji kolejnych rodzajów biokomponentów. Może również być impulsem dla rozwoju krajowej produkcji biokomponentów, przyczyniając się do zwiększenia udziału energii ze źródeł odnawialnych w ogólnej ilości produkowanej w Polsce energii.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama