Reklama

Wiadomości

Rekordowo ciepły czerwiec także w Hiszpanii

Autor. Pixabay / @Peyesces

Czerwiec 2023 r. był najgorętszym czerwcem od ponad trzech dekad w Hiszpanii, gdzie od 1991 r. prowadzone są badania porównawcze temperatur powietrza we wspólnotach autonomicznych tego kraju - wynika z raportu hiszpańskiej Państwowej Agencji Meteorologii (AEMET).

Reklama

Prezentujący badanie rzecznik agencji Ruben del Campo poinformował, że od 1 do 30 czerwca 2023 r. średnia temperatura powietrza wyniosła w Hiszpanii 21,1 stopni Celsjusza.

Reklama

Wynik ten, jak dodał przedstawiciel AEMET, oznacza, że średnia temperatura powietrza była o ponad 1 st. Celsjusza wyższa w porównaniu do okresu 1991-2020.

Z badania agencji wynika też, że temperatura powietrza podczas tegorocznego czerwca była wyższa o 1,8 st. C podczas pory nocnej.

Reklama

Czytaj też

W porównaniu do lat 1991-2020 nastąpiło też wyraźne zwiększenie wilgotności powietrza, co meteorolodzy przypisują przechodzącemu w czerwcu tego roku w pobliżu Hiszpanii sztormowi Oscar.

„Średnio podczas tegorocznego czerwca w całym kraju spadło 67 litrów wody na metr kwadratowy, co oznacza, że doszło do podwojenia opadów w porównaniu z porównywanym okresem", wyjaśniła hiszpańska agencja AEMET.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama