Reklama

Wiadomości

Raport: Niemcy mogą stracić 900 miliardów euro przez zmiany klimatyczne

Autor. Unsplash

Ekstremalna pogoda spowodowana zmianami klimatycznymi może kosztować Niemcy do 900 mld euro skumulowanych szkód gospodarczych do połowy stulecia – wynika z raportu firm analitycznych.

Reklama

Badanie przeprowadzone przez firmy zajmujące się badaniami ekonomicznymi Prognos, GWS oraz niemiecki Instytut Badań nad Gospodarką Ekologiczną, pojawia się w momencie, gdy Berlin pracuje nad strategią adaptacji do zmian klimatu, która ma być wkrótce przedstawiona przez ministerstwo środowiska – przypomina Reuters.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Pojawia się również w trakcie debaty w koalicji rządzącej na temat tego, jak Niemcy mogłyby ograniczyć emisję gazów cieplarnianych w trudnych sektorach, takich jak transport i budownictwo, aby stać się neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla do 2045 roku.

Niemieckie ministerstwa gospodarki i środowiska cytują badania, które pokazują, że ekstremalne upały, susze i powodzie mogą kosztować od 280 mld euro do 900 mld euro między 2022 a 2050 rokiem, w zależności od stopnia globalnego ocieplenia.

Koszty obejmują utratę plonów rolnych, uszkodzenia lub zniszczenia budynków i infrastruktury z powodu ulewnych deszczy i powodzi, zakłócenia transportu towarów i wpływ na system opieki zdrowotnej.

W badaniu nie uwzględniono szkód niefinansowych, takich jak uszczerbek na zdrowiu, zgony z powodu upałów i powodzi oraz utrata różnorodności biologicznej.

Czytaj też

Ekstremalne zjawiska pogodowe związane ze zmianami klimatu kosztowały już Niemcy w latach 2000-2021 co najmniej 145 mld euro, z czego 80 mld tylko w ciągu ostatnich pięciu lat, w tym powodzie w 2021 roku w krajach związkowych Nadrenia-Palatynat i Nadrenia Północna-Westfalia - podało ministerstwo gospodarki.

Reklama

Komentarze

    Reklama