Wiadomości
Prawie 100 mln złotych na gospodarkę obiegu zamkniętego dla MŚP
Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości rozpoczęła nabór wniosków w ramach wsparcia małych i średnich przedsiębiorstw w budowaniu gospodarki o obiegu zamkniętym. Nabór jest finansowany z programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej 2021-2027, a przewidziana kwota wsparcia to ponad 92 mln.
Konkurs dotyczy pierwszego etapu działania Gospodarka o obiegu zamkniętym (GOZ) w MŚP, który ma na celu wspieranie małych i średnich przedsiębiorstw w jej wprowadzaniu - poinformowała PARP we wtorek. Celem naboru jest minimalizacja odpadów i maksymalne wykorzystanie zasobów.
Jak podano w komunikacie, wsparcie jest dwuetapowe i dotyczy opracowania rozwiązań odpowiadających obiegowi zamkniętemu, a następnie wdrożenia go w firmie. W obecnym naborze dofinansowane będą projekty w ramach etapu pierwszego, który dotyczy przeprowadzenia audytu przedsiębiorstwa i opracowania modelu biznesowego GOZ-tranfsormacji.
Nabór przeznaczony jest dla MŚP z Polski Wschodniej- województw: lubelskiego, podkarpackiego, podlaskiego, świętokrzyskiego, warmińsko-mazurskiego i mazowieckiego z wyłączeniem regionu warszawskiego stołecznego.
Czytaj też
Program zakłada wprowadzenia w przedsiębiorstwie nowego modelu biznesowego, który będzie oparty na rozwiązaniach z zakresu gospodarki cyrkularnej, tj. oszczędności w zużyciu materiałów, surowców, energii oraz minimalizacji wytwarzania odpadów - poinformowano. Zdaniem PARP, wdrożone rozwiązania mają skutkować zmniejszeniem kosztów prowadzenia działalności, wzrostem innowacyjności firmy i jej konkurencyjności na rynku.
Przewidziane wsparcie finansowe może być również przeznaczone na zakup usług doradczych w celu opracowania modelu biznesowego dla funkcjonowania przedsiębiorstwa w ramach założeń. Jako jego elementy wskazano: audyt przedsiębiorstwa i doradztwo wdrożeniowe, mające na celu ustalenie możliwych kierunków transformacji przedsiębiorstwa w nurcie GOZ oraz ustalenie możliwości współpracy z innymi przedsiębiorstwami w tym zakresie.
Jak podano w komunikacie, przedsiębiorca może otrzymać maksymalnie dofinansowanie w wysokości do 100 proc. projektu i nie jest wymagany wkład własny. Przewidziana kwota ryczałtowa wynosi 92 mln 218 tys. zł
Nabór, w celu usprawnienie procesu aplikacyjnego, został podzielony na 4 terminy: 16.07.2024 r. – 19.09.2024 r.; 20.09.2024 r. – 21.11.2024 r.; 22.11.2024 r. – 30.01.2025 r.; 31.01.2025 r. – 03.04.2025 r.
„Gospodarka o obiegu zamkniętym to przyszłość zrównoważonego rozwoju. Program ma na celu wspieranie przedsiębiorców w adaptacji do nowych realiów gospodarczych, gdzie efektywne zarządzanie zasobami staje się kluczowym elementem sukcesu. Zachęcamy wszystkie MŚP do składania wniosków i wspólnego budowania bardziej zrównoważonej przyszłości” - uzasadniła agencja.