Reklama

Wiadomości

Pożar składowiska w Siemianowicach Śląskich. Prokuratura wszczęła śledztwo

Dogaszanie pożaru składowiska odpadów w Siemianowicach Śląskich
Dogaszanie pożaru składowiska odpadów w Siemianowicach Śląskich
Autor. kpt. Mateusz Krzystański / Państwowa Straż Pożarna

Prokuratura Rejonowa w Siemianowicach Śląskich wszczęła w poniedziałek po południu śledztwo w sprawie piątkowego pożaru nielegalnego składowiska odpadów w tym mieście. Postępowanie będzie dotyczyło nie tylko samego pożaru, ale też sprowadzenia zagrożenia dla środowiska poprzez nielegalne składowanie odpadów.

Pożar wybuchł w piątek rano przy ul. Wyzwolenia w siemianowickiej dzielnicy Michałkowice. Objął całe składowisko – ok. 6 tys. m kw., na którym zgromadzono m.in. chemikalia. Kłęby czarnego dymu były widoczne z wielu kilometrów. W piątek po południu strażacy przekazali informację, że sytuacja została opanowana. Przez weekend trwało dogaszanie. Działania strażaków na pogorzelisku i na ciekach wodnych, do których dostały się zanieczyszczenia z pożaru, są kontynuowane w poniedziałek.

– Zostało wszczęte śledztwo pod kątem art. 183 i 163 Kodeksu karnego – powiedziała PAP zastępca prokuratora rejonowego w Siemianowicach Śląskich Katarzyna Bryla. Jak dodała, z uwagi na trwającą wciąż na pogorzelisku akcję strażaków śledczy na razie nie mogą wejść na ten teren, by przeprowadzić oględziny.

Reklama

Art. 163 mówi o sprowadzeniu zagrożenia dla życia lub zdrowia wielu osób albo mienia w wielkich rozmiarach, m.in. w postaci pożaru, a także eksplozji materiałów wybuchowych lub łatwopalnych albo innego gwałtownego wyzwolenia energii oraz rozprzestrzeniania się substancji trujących, duszących lub parzących.

Zgodnie z art. 183, kto wbrew przepisom składuje, usuwa, przetwarza, zbiera, unieszkodliwia, transportuje odpady lub substancje albo dokonuje odzysku odpadów, lub substancji w takich warunkach, lub w taki sposób, że może to zagrozić życiu lub zdrowiu człowieka, lub spowodować obniżenie jakości wody, powietrza lub powierzchni ziemi albo zniszczenie w świecie roślinnym, lub zwierzęcym, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10. Taka sama kara grozi za nielegalne przewożenie z zagranicy substancji zagrażających środowisku. Jeśli ktoś nielegalnie przywozi z zagranicy lub wywozi za granicę odpady niebezpieczne, lub porzuca takie odpady w miejscu nieprzeznaczonym do ich składowania, lub magazynowania, zagrożenie wzrasta do 12 lat więzienia.

Reklama

W sprawie składowiska w Siemianowicach toczy się inne śledztwo

Na chwilę obecną śledztwo będzie nadzorowała siemianowicka prokuratura, niewykluczone jednak, że na dalszym etapie sprawa zostanie przekazana do Prokuratury Regionalnej w Katowicach, gdzie sprawa nielegalnego składowiska w Siemianowicach jest jednym z wątków dużego śledztwa w dotyczącego mafii śmieciowej.

Sprawa nielegalnego składowiska w Siemianowicach jest od kilku lat przedmiotem innego prokuratorskiego śledztwa. Została włączona do dużego postępowania w sprawie mafii śmieciowej, nadzorowanego przez Prokuraturę Regionalną w Katowicach. Zarzuty nielegalnego składowania, transportu i legalizowania odpadów przez różne podmioty usłyszały w nim dotychczas 73 osoby.

– Przedmiotem tego postępowania jest składowanie odpadów m.in. w Siemianowicach Śląskich, a także na ponad 30 innych składowiskach w aglomeracji śląskiej i w innych miejscach Polski. W przypadku składowiska w Siemianowicach Śląskich również zindywidualizowane osoby występują już w tym zakresie w charakterze podejrzanych – powiedział PAP rzecznik Prokuratury Regionalnej w Katowicach Michał Binkiewicz.

Według szacunków władz Siemianowic Śląskich na nielegalnym składowisku przy ul. Wyzwolenia zmagazynowano nielegalnie w różnych pojemnikach kilka tysięcy ton rozmaitych substancji, a także podobne ilości odpadów plastikowych. Prezydent miasta Rafał Piech informował w sobotę, że były to m.in. substancje ropopochodne, rozpuszczalniki czy farby.

Reklama
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama