• Partner główny
    Logo Orlen

Wiadomości

Polskie biura nie dbają o środowisko? Niepokojące wyniki badania opinii

Fot. Pixabay

Miejsca pracy w Polsce są wciąż niechlubnie nieprzyjazne dla środowiska - twierdzi 32 procent pracowników, którzy zaczynają wracać do biur.

Brak pojemników na odpady do recyklingu, stale włączone komputery i drukarki zużywające bez przerwy papier to tylko niektóre z głównych bolączek pracowników.

Ankieta przeprowadzona wśród 1000 pracowników biurowych wykazała, że zdaniem 52 procent ankietowanych wprowadzanie inicjatyw ekologicznych w ich miejscu pracy jest sprawą drugorzędną, natomiast 7 na 10 osób twierdzi, że pracownicy są pozostawieni do przejęcia inicjatywy.

Czytaj też

Tymczasem prawie połowa pracowników jest rozczarowana, że ich pracodawca nie wykorzystał w ciągu ostatnich 24 miesięcy lockdownów do wdrożenia i udoskonalenia praktyk ekologicznych.

Badanie Tork Eco Office zostało przeprowadzone przez firmę Essity, zajmującą się higieną i zdrowiem, która zleciła przeprowadzenie ankiety, w celu wyróżnienia usługi Tork PaperCircle w zakresie recyklingu zużytych ręczników do rąk, które można potem ponownie użyć.

„Spędzamy tak wiele czasu w miejscu pracy, więc jest to doskonałe miejsce, by dawać przykład. W ciągu ostatnich 24 miesięcy nastąpiła wyraźna zmiana w naszym ogólnym podejściu do kwestii bycia przyjaznym dla środowiska - wydaje się, że ludzie traktują ten problem poważniej niż kiedykolwiek. Praca zdalna sprawiła, że ludzie zaczęli się bardziej zastanawiać nad własnymi działaniami w odniesieniu do przyszłości planety i wydaje się, że wielu z nich założyło, iż ich pracodawcy poświęciliby tyle samo uwagi miejscu pracy" - stwierdził rzecznik Essity.

Większa świadomość

Badanie wykazało, że 44 procent dorosłych stało się znacznie bardziej świadomych ekologicznie pracując zdalnie w domu, natomiast 47 procent nie zaprzestało wysiłków na rzecz lepszego dbania o środowisko.

W rezultacie prawie połowa przyznaje, że jest bardziej niż kiedykolwiek świadoma tego, w jakim stopniu ekologiczne jest ich biuro, lecz 42 procent przyznaje, że ich pracodawca prawdopodobnie nie zachęca do stosowania lepszych praktyk ze względu na koszty.

Kolejne 25 procent nie jest przekonanych, czy ich szef rzeczywiście wie, jak wdrożyć dobre rozwiązania ekologiczne, a tyle samo twierdzi, że w ogóle nie dba o planetę.

Jednak aż 9 na 10 dorosłych chciałoby, aby biura były bardziej przyjazne dla środowiska i aby skończyć z takimi rzeczami jak cieknące krany, pojazdy służbowe na benzynę, papierowe kubki po napojach trafiające do ogólnych odpadów oraz elektryczne suszarki do rąk marnujące energię przez cały dzień.

Jedna czwarta chciałaby korzystać z ekologicznych środków czyszczących, 23 procent cieszy się z inicjatyw ekologicznych, które angażują wszystkich pracowników, a 25 procent chciałoby, aby pracodawcy zachęcali do ekologicznych dojazdów do pracy. Pracownicy traktują swój ślad węglowy tak poważnie, że jedna na pięć osób rozważała odejście z pracy z powodu braku ekologicznych praktyk w miejscu pracy.

„Pracodawcy mogą podejmować drobne działania, aby być bardziej ekologiczni, bez ponoszenia wysokich kosztów. Bycie przyjaznym dla środowiska może okazać się trudnym zadaniem, zwłaszcza jeśli nie ma się zbyt dużej wiedzy dotyczącej ulepszeń. Istnieją jednak proste zmiany, takie jak poprawa praktyk recyklingowych i zmniejszenie zużycia energii, które kosztują bardzo niewiele" - podkreślił rzecznik Essity.

Komentarze