Reklama

Wiadomości

Pod Goleniowem namierzono nielegalne składowisko. Policja rozbiła grupę przestępczą

Autor. KWP w Szczecinie / zachodniopomorska.policja.gov.pl

Funkcjonariusze policji, we współpracy z GIOŚ, ujawnili nielegalne składowisko odpadów i zatrzymali sześć osób powiązanych z jego bezprawnym funkcjonowaniem. Zatrzymanym grozi do 15 lat pozbawienia wolności.

Nielegalne składowisko opadów na terenie powiatu goleniowskiego ujawnili zachodniopomorscy policjanci współpracujący z Głównym Inspektoratem Ochrony Środowiska. Działania były prowadzone pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Szczecinie. Śmieci przechowywano na terenie firmy, która nie posiadała pozwolenie na składowanie tego rodzaju substancji.

„Ujawnione zostały znaczne ilości odpadów, które mogą iść w setki ton” – powiedziała PAP oficer prasowa KWP w Szczecinie podinsp. Alicja Śledziona. Z ustaleń prokuratury i GIOŚ wynika, że nie są to odpady „importowane”. „Są to śmieci z terenu kraju” – wyjaśniła.

YouTube cover video

Jak podano w komunikacie policji, podstawą do wszczęcia śledztwa w tej sprawie były wyniki czynności przeprowadzonych przez Wojewódzkie Inspektoraty Ochrony Środowiska w Zielonej Górze i Wrocławiu. Odpady zwożono na teren jednej z gmin woj. zachodniopomorskiego, a dokumentację związaną z transportem i zagospodarowaniem odpadów fałszowano. Potwierdzano przyjęcie odpadów w innym miejscu.

Reklama

Nielegalne składowisko pod Goleniowem

Akcję na terenie firmy z powiatu goleniowskiego przeprowadzono kilka dni temu, ale o jej efektach poinformowały we wtorek, we wspólnym komunikacie, KWP Szczecin, prokuratura i GIOŚ. W działaniach uczestniczyli również policjanci z Poznania i Wrocławia oraz inspektorzy WIOŚ z kilku województw. „Nasi inspektorzy użyli najnowocześniejszego sprzętu m.in. dronów do wykrycia przestępstw” – powiedział PAP rzecznik prasowy GIOŚ Maciej Karczyński.

W krótkim materiale wideo udostępnionym przez służby widać hałdy czegoś w rodzaju szarego granulatu i dość drobno przemielonych m.in. tworzyw sztucznych. Śmieci osuwają się po skarbie do niedużego akwenu, w którym woda przy brzegu jest zabarwiona na seledynowo. W dokumentach prokuratury i GIOŚ odpady oznaczono kodem, który wskazuje „odpady palne, paliwa alternatywne”.

Reklama

Teren składowiska zabezpieczono. Z udziałem biegłego z zakresu ochrony środowiska, przeprowadzono oględziny i pobrano próbki do specjalistycznych badań. Teren objęty jest nadzorem przez zespół kontrolny powołany przez GIOŚ.

„Równolegle prowadzone były czynności na terenie woj. dolnośląskiego i wielkopolskiego wobec firm, które przekazywały w sposób nielegalny odpady na teren woj. zachodniopomorskiego” – podano w komunikacie KWP Szczecin i GIOŚ.

W sprawie dotychczas zatrzymano sześć osób, którym przedstawiono zarzuty, m.in. z art.183§1 kk., który dotyczy składowania, przetwarzania, transportu, odzysku odpadów lub substancji „w taki sposób, że może to zagrozić życiu lub zdrowiu człowieka lub spowodować obniżenie jakości wody, powietrza lub powierzchni ziemi lub zniszczenie w świecie roślinnym lub zwierzęcym”.

Na wniosek prokuratora, sąd wobec trzech z nich zastosował tymczasowe aresztowanie, a wobec pozostałych zastosowano środki zapobiegawcze o charakterze wolnościowym. Za zarzucane podejrzanym czyny grozi do 15 lat pozbawienia wolności.

Reklama
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama