Reklama

Wiadomości

Papież leci do Lizbony „samolotem bardziej przyjaznym klimatowi”

papież Franciszek
Autor. Catholic Church England and Wales/Flickr/CC BY-NC-ND 2.0

Papież Franciszek leci w środę rano do Lizbony na Światowe Dni Młodzieży najnowocześniejszym samolotem, jaki znajduje się we flocie linii ITA - Airbusem A320 neo w niebieskich barwach. Maszyna ta, jak wyjaśniła dyrekcja przewoźnika, gwarantuje zużycie paliwa i emisję dwutlenku węgla niższe o 20 procent w porównaniu z samolotami poprzednich generacji.

Reklama

Włoskie linie ITA, które zastąpiły Alitalię, przy okazji każdej papieskiej pielgrzymki podkreślają, że Franciszek, któremu tak bliska jest sprawa ochrony środowiska naturalnego, podróżuje samolotami bardziej dla przyjaznymi dla tego środowiska. Wykorzystywany jest w nich system Saf, czyli zrównoważonego paliwa lotniczego, uzyskiwanego między innymi z recyklingu różnych surowców.

Reklama

Papież, który ma od ponad roku kłopoty z poruszaniem się, nie wchodzi jak dawniej do samolotu po schodkach, ale wjeżdża na specjalnej platformie. W taki sam sposób również wysiada.

Razem z Franciszkiem podróżuje kilkudziesięciu wysłanników włoskich, watykańskich i zagranicznych mediów. Po starcie papież przychodzi do ich części samolotu. Na początku tradycyjnie mówi kilka słów o celu podróży i zawsze dziękuje dziennikarzom za ich pracę . Następnie wita się ze wszystkimi chodząc wśród rzędów lub na siedząco, gdy oni podchodzą po kolei.

Reklama
YouTube cover video

Udział w locie papieskim związany jest z dyscypliną, wymaganą od wysłanników mediów, podyktowaną kwestiami logistycznymi oraz bezpieczeństwem. Wyjazd na każdy punkt programu wizyty odbywa się z dużym wyprzedzeniem i obowiązuje wymóg punktualności oraz stosowania się do wielu reguł, dotyczących na przykład transportu. Stałym elementem jest sprawdzanie listy obecności oraz kontrola sprzętu, toreb i plecaków.

W drodze powrotnej na pokładzie samolotu odbywa się konferencja prasowa papieża, która w założeniu ma być poświęcona zakończonej podróży. Także temu punktowi towarzyszą jasne reguły; poszczególne grupy językowe delegują jednego dziennikarza do zadania pytania.

Każdą konferencję otwierają zawsze pytania wysłanników z kraju- gospodarza wizyty.

Ponadto wcześniej w drodze głosowania dziennikarze decydują o tym, po jakim czasie od wylądowania samolotu w Rzymie opublikowane zostaną relacje z tej konferencji. W tym przypadku obowiązuje surowe embargo i tylko obecni na pokładzie samolotu wysłannicy mają prawo o wyznaczonej godzinie opublikować swoje depesze, artykuły i relacje ze słowami papieża.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama