Wiadomości
Niemieckie RWE zapowiada odejście od węgla do 2030 r.
Największy niemiecki producent energii elektrycznej RWE podał we wtorek, że przyspiesza wycofanie się z węgla o osiem lat i jest gotowy zakończyć produkcję energii elektrycznej z węgla brunatnego w 2030 r. w ramach porozumienia zawartego z rządem.
Jednakże w obliczu ogólnoeuropejskiego kryzysu energetycznego po tym, jak Rosja ograniczyła dostawy gazu po inwazji na Ukrainę, RWE powiedziało, że tymczasowo zwiększy wykorzystanie elektrowni zasilanych silnie zanieczyszczającym węglem brunatnym.
Czytaj też
"W czasie obecnego kryzysu przyczyniamy się do bezpieczeństwa dostaw w Niemczech poprzez tymczasowe zwiększenie wykorzystania naszych elektrowni opalanych węglem brunatnym, a tym samym przyczyniamy się do wyparcia gazu z produkcji energii elektrycznej" - powiedział w oświadczeniu szef koncernu Markus Krebber. "Jednocześnie inwestujemy miliardy euro, aby przyspieszyć transformację energetyczną i jesteśmy gotowi do wycofania węgla brunatnego do 2030 roku" - dodał.
Krebber powiedział, że firma nie będzie domagać się dodatkowej rekompensaty za przesunięcie daty phase-outu, która będzie wciąż opiewać na ponad 2,6 mld euro obiecanych w ramach poprzedniego planu.
Rząd niemiecki zgodził się w listopadzie na "przyspieszenie wyjścia kraju z energetyki węglowej do 2030 r., w porównaniu z wcześniejszym celem 2038 r., ale plan ten wymagał jeszcze negocjacji z poszczególnymi operatorami.
W ramach tego posunięcia likwidacja bloków elektrowni Neurath D i E należących do RWE, pierwotnie zaplanowana na koniec tego roku, zostanie odroczona do 31 marca 2024 roku i pozostanie na rynku zgodnie z wcześniejszymi informacjami. Berlin ma czas do 2023 roku na przedłużenie okresu eksploatacji lub przeniesienie bloków do rezerwy elektrowni, przy czym obie opcje są ograniczone do 31 marca 2025 roku.
Aby zabezpieczyć bezpieczeństwo dostaw po 2030 roku, niemiecki rząd może też do 2026 roku zdecydować o utrzymaniu w gotowości do końca 2033 roku ostatnich elektrowni RWE opalanych węglem brunatnym, o łącznej mocy 3,6 gigawata.