Reklama

Wiadomości

Nestle, Unilever, P&G i L'Oreal zapłacą miliardy euro kar? Fit for 55 bezlitosne

Autor. Envato

Unia Europejska szykuje się na implementację przepisów dot. wylesiania. Inwestorzy obawiają się, że w związku z tym będą zmuszeni wyjść z niektórych firm produkujących dobra konsumpcyjne. Tym bardziej, że wygląda na to, że nie są one specjalnie zainteresowanie spełnieniem nowych wymogów.

Reklama

UE uzgodniła w grudniu nową zasadę, która ma uniemożliwić firmom sprzedaż na jej rynek kawy, wołowiny, soi, kauczuku, oleju palmowego i innych towarów związanych z wylesianiem. Firmy muszą udowodnić, że ich łańcuchy dostaw nie przyczyniają się do niszczenia lasów lub zostaną ukarane grzywną w wysokości do 4 proc. ich obrotów w państwie członkowskim UE.

Reklama

Inwestorzy, w tym Union Investment, Schroders, Janus Henderson, NBIM, KLP, Aviva, Fidelity International i Ninety One, wyrażają frustrację z powodu ograniczonego zaangażowania firm z branży dóbr konsumpcyjnych w kwestię wylesiania w ich łańcuchach dostaw - podaje Reuters. Union Investment, która posiada znaczące udziały w takich firmach jak Unilever, Reckitt, Nestle i L'Oreal, otrzymała tylko 30 odpowiedzi z 56 firm z branży dóbr konsumpcyjnych, z którymi się skontaktowała. Co więcej, spośród otrzymanych odpowiedzi tylko 14 firm stwierdziło, że mają cele zerowego wylesiania. To podejście skłania inwestorów do ostatecznego kroku, jakim jest zbycie aktywów.

Czytaj też

Oczekuje się, że unijne prawo o zerowej tolerancji dla wylesiania zostanie wdrożone do końca 2024 r. dla głównych operatorów. Podczas gdy producenci dóbr konsumpcyjnych są szczególnie narażeni, inne sektory, które importują towary związane z wylesianiem, również będą musiały stawić czoła kontroli. Inwestorzy podkreślają, że firmy muszą zrobić wszystko, aby ich łańcuchy dostaw były "czystsze niż czyste", aby uniknąć znacznych kar. Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa szacuje, że w latach 1990-2020 wylesianie objęło obszar większy niż UE, a konsumpcja w UE przyczyniła się do około 10 proc. globalnego wylesiania. Olej palmowy i soja odpowiadają za znaczną część tego wylesiania.

Reklama

Przepisy dot. wylesiania dotyczą szerokiego pakietu rozwiązań Fit for 55, które mają wcielić w życie unijny cel redukcji emisji CO2 o 55 proc. do 2030 r. w porównaniu z 1990.

Reklama

Komentarze

    Reklama