Reklama

Wiadomości

Naukowcy znaleźli sposób na konwersję dwutlenku węgla w czysty etylen

Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Unsplash.com

Nowy system badaczy z University of Illinois Chicago wykorzystuje elektrolizę do przekształcenia dwutlenku węgla w etylen o wysokiej czystości, z innymi paliwami na bazie węgla i tlenem jako produktami ubocznymi. Ich praca sprawozdawcza została opublikowana w Cell Reports Physical Science .

Odkrycie to oferuje sposób na przekształcenie 100% dwutlenku węgla wychwyconego ze spalin przemysłowych w etylen, kluczowy budulec dla tworzyw sztucznych. Chociaż naukowcy badają możliwość przekształcenia dwutlenku węgla w etylen od ponad dekady, podejście zespołu UIC jest pierwszym, które osiąga prawie 100% wykorzystanie dwutlenku węgla do produkcji węglowodorów.

Proces może przekształcić do 6 ton dwutlenku węgla w 1 tonę etylenu, poddając recyklingowi prawie cały wychwycony dwutlenek węgla. Ponieważ system zasilany jest energią elektryczną, wykorzystanie energii odnawialnej może sprawić, że proces będzie miał negatywny ślad węglowy.

Według Maneesha Singha, szefa zespołu, podejście jego grupy góruje nad innymi technologiami wychwytywania i konwersji CO2, faktycznie zmniejszając całkowitą produkcję dwutlenku węgla w przemyśle. "Na każdą 1 tonę wyprodukowanego etylenu, zabierasz 6 ton CO2 ze źródeł punktowych, które w przeciwnym razie zostałyby uwolnione do atmosfery" – mówi.

Czytaj też

Wśród produkowanych na świecie chemikaliów etylen zajmuje trzecie miejsce pod względem emisji dwutlenku węgla, po amoniaku i cemencie. Etylen jest używany nie tylko do tworzenia produktów plastikowych dla przemysłu opakowaniowego, rolniczego i samochodowego, ale także do produkcji chemikaliów używanych w płynach przeciw zamarzaniu, sterylizatorach medycznych i winylowych ogrodzeniach do domów.

Etylen jest zwykle wytwarzany w procesie zwanym krakingiem parowym, który wymaga ogromnych ilości ciepła. Kraking generuje około 1,5 tony emisji dwutlenku węgla na każdą tonę powstałego etylenu. Średnio globalna produkcja to około 160 milionów ton etylenu rocznie, co generuje emisję ponad 240 milionów ton dwutlenku węgla na całym świecie.

Komentarze