Reklama

Wiadomości

Najdłuższa fala upałów w Indiach. Temperatura przekraczała 45 st. C

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Upały przekraczające 45 stopni Celsjusza nie ustępowały w Indiach przez około 24 dni; nigdy dotąd kraju nie nawiedziła tak długa fala upałów - oświadczył w poniedziałek szef instytutu meteorologicznego Mrutyunjay Mohapatra, cytowany przez agencję AFP.

W wywiadzie dla dziennika „Indian Express”, na który powołała się agencja, Mohapatra reprezentujący Indie w Światowej Organizacji Meteorologicznej, powiedział, że choć należy się spodziewać spadku temperatury, gdy do najbardziej rozgrzanych obszarów dotrą monsuny, to jeżeli „nie zostaną podjęte środki zapobiegawcze, fale upałów będą częstsze, dłuższe i bardziej intensywne”.

Reklama

Indie, które są trzecim co do wielkości emitentem gazów cieplarnianych na świecie, zobowiązały się do osiągnięcia zerowej emisji netto do 2070 r. – dwie dekady później niż większość uprzemysłowionych państw zachodnich. Indyjska energetyka opiera się w przeważającej mierze na węglu.

Czytaj też

„Działalność człowieka, rosnąca populacja, industrializacja prowadzą do zwiększonego stężenia tlenku węgla, metanu i chlorowęglowodorów” – stwierdził Mohapatra. „Narażamy nie tylko siebie, ale także przyszłe pokolenia” - zaznaczył.

W wyniku ostatniej fali upałów temperatura w New Delhi przekroczyła 49 stopni Celsjusza. Na bieżący tydzień służby meteorologiczne zapowiedziały dla stolicy upały sięgające 46 stopni.

Reklama
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama