Reklama

Wiadomości

MKiŚ: Polska przywraca składki związane z konwencją z Aarhus

Mikołaj Dorożała
Mikołaj Dorożała
Autor. www.gov.pl

Polska będzie ponownie wnosić składki będąc sygnatariuszem konwencji z Aarhus o dostępie do informacji i udziale społeczeństwa w podejmowaniu decyzji dotyczących środowiska – przekazał wiceminister klimatu Mikołaj Dorożała.

Reklama

Wiceminister klimatu i środowiska, a także Główny Konserwator Przyrody Mikołaj Dorożała przekazał w piątek na platformie X (dawniej Twitter), że podjął decyzję „dotyczącą przywrócenia składek, które ponownie będzie wnosić Polska będąc sygnatariuszem konwencji z Aarhus o dostępie do informacji i udziale społeczeństwa w podejmowaniu decyzji dotyczących środowiska”.

Reklama
Reklama

Resort w odpowiedzi na pytania PAP w tej sprawie wyjaśnił, że Konwencja o dostępie do informacji, udziale społeczeństwa w podejmowaniu decyzji oraz dostępie do sprawiedliwości w sprawach dotyczących środowiska (konwencja z Aarhus) finansowana jest poprzez tymczasowy system dobrowolnych składek stron Konwencji. Składki są coroczne i są przeznaczone na finansowania programu prac Konwencji.

„Niemniej, na podstawie decyzji VII/6 Spotkania Stron Konwencji z Aarhus ustalono, że żadna ze Stron nie będzie wpłacała mniej niż równowartość 1000 dol. Polska nie zapłaciła składki za rok 2022 i 2023. Wcześniej Polska wpłacała 5 tys. euro za dany rok” – dodano.

Zgodnie z wspomnianą wyżej decyzją strony Konwencji, które wcześniej wpłacały składki proszone są o utrzymanie takiego samego poziomu zaangażowania finansowego.

„Aktualnie podjęto decyzję o wpłacie tytułem składek 5000 euro za rok 2022 i takiej samej kwoty za 2023 r.” – poinformowano.

Ministerstwo w odpowiedzi podkreśliło, że Konwencja z Aarhus jest istotnym aktem prawa międzynarodowego, nie tylko w dziedzinie ochrony środowiska, ale też i rozwoju demokracji.

„Konwencja z Aarhus postrzegana jest jako międzynarodowo-prawna gwarancja praw społeczeństwa w ochronie środowiska” – podsumowano.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (1)

  1. Anonymous

    Informacji czy dezinformacji? Czy w ramach tych składek będzie propagowana wiedza na temat sprzeczności modeli klimatycznych z danymi z minionych epok geologicznych? Albo o tym, że rzekomy wpływ człowieka na klimat jest wprawdzie naukową, ale wyłącznie hipotezą?

Reklama