Wiadomości
MKiŚ ograniczyło wycinkę drzew. Rynek drewna nie odczuł zmiany

Moratorium na wycinkę lasów nie wpłynęło negatywnie na podaż drewna, ceny ani branżę meblarską – wynika z danych MKiŚ. Resort podkreśla, że dzięki ochronie lasów poprawiło się także bezpieczeństwo militarne kraju i zachowano cenne tereny przyrodnicze.
Jak wynika z opublikowanych w czwartek informacji MKiŚ, moratorium przełożyło się na spadek pozyskania drewna o 154 tys. m sześc., co stanowi 0,4 proc. całego rocznego planu Lasów Państwowych. Jak zaznaczyło ministerstwo, w nadleśnictwach nieobjętych moratorium pozyskano 381 tys. m sześc. drewna mniej niż wynikało z planu zasadniczego na 2024 r. We wszystkich nadleśnictwach w kraju realizacja planu pozyskania drewna w 2024 roku wyniosła 99 proc. Moratorium nie wpłynęło na krajową podaż drewna dla branży, a wahania podaży są czymś naturalnym – oceniło MKiŚ.
W ocenie resortu, moratorium nie wpłynęło na gospodarkę leśną na Podkarpaciu i na Podlasiu, nie miało negatywnego wpływu na branżę meblarską ani na ceny drewna.
Zgodnie z opublikowanymi danymi, na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych (RDLP) Krosno w nadleśnictwach Bircza, Lutowiska i Rymanów wykonano 100 proc. planu. W nadleśnictwie Baligród wykonanie wyniosło 101 proc., w Dukli 99 proc., w Komańczy 98 proc., w Stuposianach 84 proc. i w Cisnej 80 proc. Jak zaznaczyło ministerstwo, minimum gwarantowane w umowach LZ z Zakładami Usług Lesnych wynosi 70 proc., a więc każde z nadleśnictw zrealizowało umowy ze sporą nadwyżką. Na terenie RDLP Białystok 12 nadleśnictw objętych moratorium zrealizowało w 2024 r. plany pozyskania drewna na poziomie co najmniej 90 proc., w tym 6 nadleśnictw na poziomie 100 proc.
W ocenie resortu moratorium nie wpłynęło negatywnie na branżę meblarską. Jak zaznacza MKiŚ, z jego danych wynika, że branża meblarska osiągnęła wzrost 1,1 proc. rok do roku, wzrosty odnotowały też przemysł celulozowo-papierniczy i papierniczy – o 6,3 proc, a przemysł drzewny o 3,8 proc.
Zdaniem ministerstwa
Według MKiŚ moratorium nie wpłynęło też na ceny drewna. Ministerstwo przytacza dane GUS, z których wynika, że średnia cena sprzedaży drewna w 2024 r. spadła o 15 proc. w porównaniu do roku 2023. Uwzględniając wskaźniki inflacji średnia cena drewna w cenach stałych z roku 2014 dla pierwszych trzech kwartałów 2024 r. należy do najniższych dla całego okresu 2014-2024 – zaznaczyło ministerstwo.
Jak podkreśla MKiŚ, dzięki moratorium m.in.: zachowano lasy popularnego uzdrowiska Supraśl z unikalnym mikroklimatem wynikającym z bezpośredniego sąsiedztwa Puszczy Knyszyńskiej, zachowano miejskie lasy uzdrowiskowe w Augustowie, cenne fragmenty lasów trójmiejskiego parku krajobrazowego, zabezpieczono lasy uzdrowiskowe w Iwoniczu-Zdroju i Rymanowie-Zdroju, pełniące też funkcję wodochronną, a w Puszczy Knyszyńskiej powstrzymano plany bardzo intensywnej wycinki cennych przyrodniczo lasów wykorzystywanych do rekreacji.
Według ministerstwa, poprzez objęcie ochroną stanowiących naturalną barierę lasów i mokradeł na Podlasiu, Warmii i Mazurach wzrosło bezpieczeństwo militarne kraju.
Jak zaznaczył wiceminister klimatu Mikołaj Dorożała, moratorium wprowadzono, żeby „powstrzymać rabunkową gospodarkę poprzedników, którzy traktowali lasy jak maszynkę do zarabiania pieniędzy”. „Dziś dobrze już wiemy, że z tych pieniędzy, z polskich lasów, finansowano także wydatki na cele polityczne. Po roku widać, że nasza decyzja była słuszna” – dodał.