Reklama

Wiadomości

Kraków ponownie stracił tytuł stolicy. Choć tym razem to powód do radości

Autor. tan4ikk / Envato Elements

W Krakowie liczba dni smogowych w ciągu ostatnich lat zmalała o ponad 100 – opisuje Polski Alarm Smogowy. Krakowski oddział PAS przyjrzał się temu, jak poprawiała się jakość powietrza w mieście. PAS informację na ten temat zaczyna od stwierdzenia: „Kraków przestał być polską stolicą smogu”.

W latach 2012-2023 liczba dni smogowych (czyli takich, gdy stężenie pyłu PM10 przekracza w ciągu doby 45 mikrogramów na metr sześcienny) na kilku stacjach pomiarowych w Krakowie spadła z ponad 130-120 do zaledwie 30-20 – opisuje Polski Alarm Smogowy. Wyliczenia pochodzą od Krakowskiego Alarmu Smogowego, który powstał w 2012 roku i dlatego właśnie ten rok wybrano za referencyjny.

Reklama

Dane o poprawie jakości powietrza w Krakowie odnotowano na trzech stacjach monitoringu, które działają najdłużej: przy al. Krasińskiego, ul. Bujaka i ul. Bulwarowej. „W 2012 roku na stacji pomiarowej przy al. Krasińskiego odnotowano aż 132 dni smogowe (…). Jedenaście lat później ich liczba spadła do 31! Podobna sytuacja wystąpiła na innych stacjach w Krakowie: Kurdwanów (ul. Bujaka) to spadek ze 116 do 16 dni, ul. Bulwarowa – spadek ze 122 do 20 dni” – opisuje PAS.

Kraków przestał być stolicą. Smogu

Wyraźna poprawa jakości powietrza w Krakowie jest widoczna także w ujęciu rocznym: stężenie pyłów PM10 zmalało od 60 do 50 proc. na wspomnianych stacjach pomiarowych. „Rok 2023 był pierwszym w historii, w którym nie odnotowano rocznych przekroczeń poziomu pyłów zawieszonych i dopuszczalnej liczby dni smogowych na żadnej ze stacji pomiarowych” – podkreśla PAS.

Poprawa jakości powietrza w mieście sprawiła, że PAS ogłosił: „Kraków przestał być polską stolicą smogu”.

Reklama

Stolica Małopolski była jednym z tych miast, które przez lata zajmowały najwyższe miejsca w niechlubnych rankingach najgorszej jakości powietrza w Polsce. Jednak po ponad dekadzie walki ze smogiem, m.in. poprzez wymianę kopciuchów, zakaz spalania węgla czy drewna w mieście, działania zainicjowane przez lokalne alarmy smogowe zaczęły przynosić efekty. Kolejnym krokiem ku czystszemu powietrzu w Krakowie ma być likwidacja kopciuchów w gminach okalających miasto.

Reklama
Reklama

Komentarze