Wiadomości
Komisja Europejska wesprze Słowenię w walce ze skutkami powodzi
Doświadczona przez powodzie Słowenia otrzyma 100 mln euro w tym roku oraz 300 mln euro w roku przyszłym w ramach Funduszu Solidarności UE, który ma na celu pomoc państwom członkowskim w obliczu klęsk żywiołowych – poinformowała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.
Szefowa KE spotkała się w środę z premierem Słowenii Robertem Golobem i przebywała na terenach dotkniętych przez żywioł.
„Mamy dobry pakiet natychmiastowego, średnio- i długoterminowego wsparcia dla odbudowy i ożywienia Słowenii" – powiedziała von der Leyen, która zwróciła się do rządu w Lublanie o przedstawienie wstępnej oceny szkód.
Jak zauważa agencja STA, Fundusz Solidarności to tylko część pomocy, z której może skorzystać rząd Słowenii. „Kolejne 2,7 mld euro jest dostępne w ramach pożyczek Next Generation EU, z których Słowenia jeszcze nie skorzystała, a istniejące fundusze spójności o łącznej wartości 3,3 mld euro mogą zostać przeprogramowane, aby pomóc w niesieniu pomocy" – napisała STA.
Floods in #Slovenia have been recognized as the most terrible natural disaster in the country's history
— NEXTA (@nexta_tv) August 7, 2023
Material damage from the disaster is preliminary estimated at €500 million. Two-thirds of Slovenia suffered from floods and landslides, the country's government said. At… pic.twitter.com/l6BIz0xupm
Fundusz Solidarności ma na celu pomoc państwom członkowskim UE i kandydującym do Wspólnoty, które zostały dotknięte klęskami żywiołowymi. Został utworzony w 2002 roku po powodziach, które nawiedziły wówczas Europę Środkową. W ciągu ponad 20 lat ze środków funduszu skorzystało 28 krajów, a łączna pomoc opiewa na ponad 8 mld euro.
W wyniku ubiegłotygodniowych powodzi i burz w Słowenii, które premier Golob uznał za największą klęskę żywiołową w historii tego kraju, zginęło sześć osób. Trwa usuwanie szkód, w czym pomagają ratownicy i sprzęt z zagranicy, w tym z Polski. Słoweński rząd oszacował, że straty spowodowane przez powodzie przekroczą pół miliarda euro.