Wiadomości
Indonezja chce odejść od węgla w ciągu 15 lat
Indonezja jest jednym z największych producentów węgla na świecie. Zmiana klimatu dotyka kraj bezpośrednio, a morze zalewa wybrzeża. Indonezja nie ma innego wyjścia niż zredukować emisje.
Podczas szczytu G20 w Brazylii prezydent Indonezji Prabowo Subianto obiecał , że jego kraj wygasi wszystkie elektrownie na paliwa kopalne w ciągu 15 lat. W tym czasie planuje także oddać do użytku 75 GW mocy zainstalowanej w odnawialnych źródłach energii.
W czasie trzeciej sesji szczytu, „Sustainable Development and Energy Transition”, prezydent Subianto podkreślił konieczność międzynarodowej współpracy w zakresie zwalczania głodu, ubóstwa oraz zmiany klimatu, a także na rzecz transformacji energetycznej.
„Wczoraj rozmawialiśmy o ubóstwie i głodzie i jesteśmy zgodni, że problemy te wymagają pilnego działania. Te wyzwania dotykają szczególnie na kraje rozwijające się i wpływają na ich możliwość realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ oraz przeprowadzenia transformacji energetycznej. Kraje G20 muszą je w tym wesprzeć” – powiedział. Dlatego też Indonezja zamierza przekazać 30 mln USD na działalność Światowej Organizacji Zdrowia.
Prezydent zwrócił także uwagę, że Indonezja już teraz doświadcza bezpośrednich skutków zmiany klimatu, przede wszystkim wzrostu poziomu morza – szczególnie na północnym wybrzeżu Jawy, największej wyspy kraju. „To pogłębi problem ubóstwa i głodu” – zaznaczył. „Indonezja nie ma innego wyjścia – musimy działać na rzecz redukcji emisji gazów cieplarnianych i ochrony środowiska”.
Indonezja ogłosiła cel osiągnięcia zerowych emisji netto do 2050 r. Plan obejmuje właśnie wygaszenie elektrowni – przede wszystkim węglowych – oraz rozwinięcie produkcji biodiesla. Obecnie węgiel odpowiada za 61 proc. produkcji energii elektrycznej w kraju, drugi w kolejce jest gaz ziemny – 17 proc. Indonezja jest też trzecim producentem węgla na świecie, z udziałem 8,8 proc. (dla Polski jest to 0,8 proc.).
Prezydent Subianto przypomniał także, że na terenie jego kraju rośnie jeden z największych na świecie lasów tropikalnych, które odgrywają kluczową rolę w stabilizowaniu ziemskiego klimatu. Z tego powodu Indonezja zamierza przygotować kredyty węglowe o wartości 557 mln ton dwutlenku węgla. „Jako kraj o największym potencjale magazynowania węgla na świecie, chcemy dać światu taką możliwość” – powiedział.